Politolog: Forma sdělení Babiše o rozpadu manželství o něčem vypovídá

Monika Babišová s manželem
Monika Babišová s manželem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2024

Komentář: Andrej Babiš v pátek na sociální síti Instagram oznámil rozchod s manželkou Monikou po zhruba 30 letech vztahu a neúplných sedmi letech manželství. Pro mnohé šlo o překvapení, redakce ŽivotvČesku.cz na krizi v manželství politika upozornila už v době Velikonoc. Doposud nezodpovězenou otázkou však zůstává, zda rozpad manželství lídra hnutí ANO může mít vliv na voliče strany a jejich případný odliv. Redakce se v kontextu toho dotázala ostříleného politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Z jeho slov vyplynulo, že obecně oznámení Babiše na sociálních platformách o něčem vypovídá.

Babiš se s dlouholetou partnerkou Monikou, která tehdy už užívala delší dobu příjmení Babišová, oženil na Čapím hnízdě v červenci 2017. Svatbě pod širým nebem přihlíželo na 200 hostů.

Expremiéra jeho choť doprovázela na některých pracovních cestách. Navštívila s ním například Spojené státy, Izrael či Francii. Svého chotě podporovala při jeho loňské prezidentské kandidatuře.

Oznámení o rozchodu bylo pro mnohé překvapením. Jaký dopad na voliče může mít, uvedl zkušený politolog. "Nechci spekulovat, ale nějaký vliv to mít na voliče může. Zejména v době sociálních sítí platí, že politici propojují se svou profesí svůj osobní život. Potenciálně to může něco vytvořit, ale tipl bych si, že to nebude mít dopad na voliče vyloženě v negativním pohledu. Je však zřejmé, že taková událost a její zveřejnění o něčem vypovídá –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ o způsobu politiky a politické komunikace," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený český politolog Josef Mlejnek.

"Vypovídá to také o tom, v jaké době žijeme, co je v politice možné, a to ve smyslu, že se to medializovalo. Odpůrci Babiše si z politika následně utahovali a podobně. Jinými slovy se to řešilo, a to poměrně zásadně. Babiš je zkrátka člověk, který svůj osobní život propojuje s politikou a svými politickými názory," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog.

Manželé Babišovi společně mají dvě děti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dceru Vivien a syna Frederika. Babiš je ženatý podruhé, jeho první manželkou byla Beata rozená Adamovičová. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.