Politolog Josef Mlejnek: Hnutí ANO vládu nesestaví. Pokud by to nechtěl pochopit prezident, měli by ho zbavit úřadu

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2021

Po volebním úspěchu koalice SPOLU vyvstává otázka, jak bude vypadat složení budoucí české vlády. Vítězové mají šanci postavit většinovou vládu s Piráty a Starosty, sněmovní většina nyní představuje 108 poslaneckých mandátů. Andrej Babiš (67) označil výsledek hnutí ANO ve volbách za skvělý. A podle svých slov chce k jednání oslovit koalici SPOLU, naopak s Piráty by nejednal. Záležet podle něj bude na tom, zda ho ve středu prezident pověří sestavením vlády. Podle politologa Josefa Mlejnka, který odhadl, co se bude ohledně sestavování vlády dít, je nepravděpodobné, že by Andrej Babiš mohl vládu sestavit. "Soudě podle toho, co deklarovalo všech pět stran, tedy obě koalice," uvedl.

Do Sněmovny se dostaly celkem čtyři subjekty. Tím posledním s téměř deseti procenty hlasů je Svoboda a přímá demokracie (SPD), která ale pokud by s hnutím ANO vstoupila do koalice, nebude mít většinový počet hlasů ve Sněmovně. Podle respektovaného politologa Josefa Mlejnka by tak nemělo být těžké sestavit poměrně rychle vládu.

"Mělo by to být velmi lehké. Jsou tu dvě koalice z pěti stran, které už v sobotu deklarovaly tu ochotu vládu sestavit. Mají jasnou většinu v parlamentu, takže v parlamentním systému by s tím nebyl žádný problém. Jediný problém, který může nastat, je v osobě prezidenta republiky, a to jednak kvůli jeho zdravotnímu stavu a dále v možné neochotě pustit k moci opoziční koalici. Měl by to respektovat, že žádné jiné reálné řešení není," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc odborník.

Prezident Miloš Zeman v neděli skončil v péči lékařů. Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem v Lánech ho odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

"Hodně bude záležet na zdravotním stavu pana prezidenta. Ale v zásadě pokud budeme předpokládat, že by pan prezident byl zcela zdravý, tak by nic nemělo bránit tomu, aby v pondělí pověřil Petra Fialu k sestavení vlády," zdůraznil Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Kdy bude nová vláda, bude teď hodně záležet na tom, jak se k situaci postaví prezident Miloš Zeman a také na jeho zdravotním stavu. V neděli před 13. hodinou odpoledne dorazil Zeman do nemocnice. Ze záběrů, které pořídili novináři, bylo patrné, že není při vědomí, při vykládání ze sanitky mu zdravotníci podpírali hlavu a měl zavřené oči.

"Před volbami avizoval, že pověří stranu, která bude nejsilnější, což je hnutí ANO, které ale podle deklarací všech představitelů stran, které se dostaly do Sněmovny, tak nemá většinu a nemá šanci na sestavení koalice. Pokud to beru tedy tak, co deklarovala pětice stran, tedy SPOLU a PirSTAN, tak Andrej Babiš nemá šanci. Prezident by měl při sestavování vlády dbát na to, aby vláda mohla získat důvěru a měla by to být vláda, která má 101 a více hlasů. A Andrej Babiš na sestavení vlády šanci nemá, tak nemá cenu to odkládat. A to už třeba kvůli covidu a dalším věcem, které rozdělily společnost. Předpokládám, že vláda bude rychle sestavena a že to bude vláda vítězných koalic. Pokud by pan prezident toto nechtěl pochopit či jeho okolí, tak si myslím, že Sněmovna by měla přistoupit k rázným krokům a zbavit ho úřadu," dodal pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.