Politolog okomentoval volební účast, nechválil a uvedl, co to o českém voliči vypovídá

Volby 2024
Volby 2024
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2024

Komentář: Účast ve volbách do Evropského parlamentu na mnoha místech České republiky přesáhla 30 procent, v Praze se dostala i přes 40 procent. Je tak vyšší než před pěti lety. Volební komise ani policejní prezidium neevidují žádné větší problémy nebo incidenty. V obci Břevnice na Havlíčkobrodsku ale někdo ukradl vlajku Evropské unie. Vyplývá to z informací od volebních komisí a samospráv. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer. O jak zásadní účast jde, pro ŽivotvČesku.cz okomentoval vyhledávaný politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Z jeho slov vyplynulo, že je to mírné překvapení, ne však v pozitivním významu.

V roce 2019 přišlo v Česku za oba dny voleb k urnám celkem zhruba 29 procent voličů. Byla to tehdy dosud nejvyšší účast v zemi při evropských volbách. Přesto šlo o třetí nejnižší účast ze všech zemí Evropské unie.

"Pokud účast přeskočí tu před pěti lety o pár procent, tak nejde o nic zásadního. Naopak bych to hodnotil, že lidé se nedostatečně starají o své zájmy a o veřejný život, a to s ohledem na to, že v roce 2019 byl relativně klid, nyní se ale svět »trošku otřásl v základech«. Očekával bych tedy účast vyšší," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Josef Mlejnek prvotní data s tím, že však rozumí tomu, že řada lidí je přesvědčena, že Evropský parlament to nerozhodne.

"To je však ale chyba, protože lidem v jiných zemích to rovněž není jedno," poukázal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog na takzvané, že »tisíc myší dokáže porazit i slona«. Jinými slovy se v Evropském parlamentu dění odehrává v rámci názorově homogenní a organizované skupiny osob - neboli frakcích, které nejsou organizované podle státní, ale podle politické příslušnosti. Jde o to, zda mají větší či menší vliv, a tím tedy, jakým směrem se bude dále Evropa ubírat.

Lidé v Česku mohli v evropských volbách letos hlasovat popáté. Z kandidátů tří desítek politických stran, hnutí nebo jejich koalic vybírali 21 europoslanců. Výsledky Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní v neděli pozdě večer, protože se čeká na uzavření volebních místností v Itálii.

Výsledky voleb do nedělních 23:00 zveřejnit nelze. Statistici upozornili na to, že úřad nyní data z okrsků jen přijme a dál je nezpracovává. Celkovou sumarizaci výsledků a přepočet hlasů na mandáty provede až v neděli večer. Od dnešního odpoledne nebyly na oficiálním volebním serveru přístupné údaje k žádným volbám. "K obnovení dostupnosti dojde v neděli 9. června po 23:00 po oznámení celkových výsledků voleb na tiskové konferenci," sdělil dříve úřad. Nyní je možné podle volebního zákona publikovat například údaje z výzkumů exit poll, kdy jsou dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností, nebo i o volební účasti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.