Politolog rozebral kampaně prezidentských kandidátů. Petr Pavel ztrácí na dynamice, Danuše Nerudová kopíruje Zuzanu Čaputovou, uvedl

Generál ve výslužbě Petr Pavel
Generál ve výslužbě Petr Pavel
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2022

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna 2023. Do boje o Hrad po páteční registraci Ministerstva vnitra ČR prošlo devět kandidátů. Na kampaně tří z nich, kteří mají podle průzkumů největší šanci postoupit do druhého kola, se zaměřil politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Vlastimil Havlík. Pro ŽivotvČesku.cz poukázal na slabé i silné stránky mediální prezentace Andreje Babiše (68), Danuše Nerudové (43) a Petra Pavla (61).

O post prezidenta České republiky se v polovině ledna utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Tomáš Zima.

Jedná se o devět kandidátů z původních jednadvaceti, co prošli sítem ministerstva vnitra. Největší šance přitom průzkumy dávají Andreji Babišovi, Danuši Nerudové a Petru Pavlovi. Právě jejich dosavadní kampaně zhodnotil zkušený politolog Vlastimil Havlík.

"Jakkoli máme za sebou již několik měsíců průběhu kampaně, to hlavní nás teprve čeká v příštích týdnech. Andrej Babiš se evidentně bude soustředit až na poslední měsíc a půl před volbami, což je dáno i tím, že ve srovnání s Danuší Nerudovou nemusel věnovat úsilí tomu, aby vešel vůbec do povědomí veřejnosti. Nerudové obeznámenost roste, ale má velké problémy dát kampani - resp. svému prezidentování - obsah nad rámec něčeho, co bychom mohli nazvat »pokus o kopii Zuzany Čaputové«," vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na první dva kandidáty docent politologie z Masarykovy univerzity.

Třetím je armádní generál ve výslužbě a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel. Tomu v posledních týdnech uškodily informace o jeho studiu na vojenského vyzvědače během komunistického režimu před listopadem 1989.

"Kampaň Petra Pavla ztrácí trochu na dynamice, ale na rozdíl od Nerudové se může opřít o poměrně dobře vystavěný příběh a profesní zkušenosti jako hlavní devízy pro výkon funkce. Tedy profesní zkušenosti po listopadu 1989. V posledních týdnech Pavlovi škodí neschopnost uvěřitelně reagovat na své postoje a chování v komunistickém režimu před rokem 1989," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI Vlastimil Havlík.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.