Poloha spánku jako detektor osobnosti: To, jak v noci spíte, prozradí mnohé o tom, jací jste

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2020

Není pochyb o tom, že spánek je jednou z nejdůležitějších součástí života. To, v jaké poloze spíte během noci, se může lišit člověk od člověka. Ale existuje pár základních pozic, podle kterých lze rozeznat zajímavé rysy lidské osobnosti.

Člověk tráví spánkem asi třetinu svého života. Proto není žádným překvapením, že poloha, ve které usínáme, má svůj podstatný význam a vypovídá také o některých rysech osobnosti. Nezbytnou součástí dobrého a kvalitního spánku je pocit pohodlí a klidu, bez nichž není tak snadné dosáhnout odpočinku, který plní důležitou úlohu v tom, jak se probudíme do nového dne. Existuje několik poloh, které mají své charakteristické znaky. A přesto, že je jich rozhodně více a každý může mít i svou zcela originální pozici spánku, zde je několik z těch, které patří mezi ty základní.

Spánek v poloze plodu

Logicky jde o polohu, která napodobuje pozici dítěte v lůně matky a připomíná schoulené klubíčko. Podle některých jde o nepřirozenější způsob spánku, který ale symbolizuje také zranitelnost. "Když lidé takto spí, mohou pociťovat osamění, proto se v podstatě uchylují k poloze, kdy byli chráněni v děloze matky. Bývají to často introverti, kteří jsou uzavření a plaší," uvedl psychoterapeut Nick Davies, jak píše britský Express.

Spánek na zádech s připaženýma rukama

Poloha na zádech s rukama podél těla je běžnější spíš u mužů než u žen. Někteří takto spící lidé mohou mít výraznější problémy s chrápáním. "Vlastností takto spících jedinců je poměrně velká otevřenost a jsou ve své komunikaci hodně přímí. Často mají až sklony k hrubosti," řekl Davis.

Spánek v poloze »mořské hvězdice«

Tato spánková poloha připomíná tvar mořské hvězdice, kdy je člověk v podstatě roznožený a rozpažený přes většinu postele. V případě, že sdílí lože s partnerem, mu tak nedává příliš jeho vlastního prostoru. I když takto lidé příliš často nespí, přeci se někteří takoví najdou. "Vypovídá to o určitých narcistických sklonech a nedostatku empatie vůči druhým lidem. Pokud v této poloze spíte na zádech, býváte spíše uvolněná osobnost, kterou moc věcí nerozhodí," tvrdí britský psychoterapeut, píše Express.

Spánek na boku s rukama pod polštářem

Jedná se o velmi oblíbený způsob, jak nalézt při spánku pohodlí a klid. Podle Davise jsou takoví »spáči« bezstarostnými lidmi, kteří většinou žijí vyrovnaným životem. "Když spíte v této poloze, jste obvykle poměrně hravou a uvolněnou osobností."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.