Reklama:

Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl Tusk. Šándor: Lze nyní pracovat se dvěma scénáři

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2025

Komentář: Polsko je nyní nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, ale v tuto chvíli není důvod tvrdit, že země je ve válečném stavu, uvedl dnes podle agentury Reuters v parlamentu polský premiér Donald Tusk. Polské vedení je podle Tuska s ohledem na noční narušení polského vzdušného prostoru ruskými drony odhodláno jednat jako »jedna pěst« a konzultuje se spojenci posílení protivzdušné obrany země. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Podle něj je událost pravděpodobně pochybením, případně testem ze strany Ruska.

Reklama:

V noci na dnešek Polsko podle Tuska sestřelilo asi čtyři drony a průniků do svého vzdušného prostoru zaznamenalo 19, přičemž velká část z těchto bezpilotních letounů přiletěla z Běloruska. Poslední z dronů byl podle premiéra sestřelen v 06:45 SELČ. Zničení tří dronů bylo podle Tuska potvrzeno a čtvrtý případ se nyní jeví jako pravděpodobný.

Tusk také zdůraznil, že Varšava potřebuje větší podporu od spojenců a více než pouhá vyjádření solidarity. Posílení polské protivzdušné obrany aktuálně Polsko podle Tuska konzultuje se spojenci, a proto požádalo o aktivaci článku čtyři Severoatlantické smlouvy. Ten stanoví, že »smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany«.

Reklama:

Spojenci v NATO podle Tuska signalizují, že situaci berou vážně. Velvyslanci aliančních zemí se dnes dopoledne schází v Bruselu na pravidelném jednání a podle mluvčího aliance se vývojem v Polsku budou zabývat.

Z pohledu bezpečnostního experta Andora Šándora lze nyní »pracovat« se dvěma věrohodnými scénáři. "Buď šlo o záměrné narušení polského a tím i aliančního vzdušného prostoru jakožto test reakčních časů a postupů, nebo o provozní –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ navigační selhání na ruské straně. Nelze ovšem vyloučit, že incident měl charakter zkoušky připravenosti integrované protivzdušné a protiraketové obrany NATO, tedy mapování pravidel nasazení, rozhodovacích řetězců a podobně. Ale osobně si nemyslím, že by v současnosti Rusko chtělo vstupovat do konfliktu s tak silnou zemí, jakou Polsko je, a to i s ohledem na současné vztahy Vladimira Putina a Donalda Trumpa," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: