Poměrně příznivá zpráva: Epidemiolog Roman Prymula odhadl, jak to bude s respirátory přes léto

Respirátory a roušky - Ilustrační snímek
Respirátory a roušky – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) předpokládá, že od 1. července budou lidem v MHD a v obchodech stačit pouze chirurgické roušky místo respirátorů. Podmínkou pro toto zmírnění pravidel je další zklidňování epidemie koronaviru. Povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest v Česku platí od 25. února. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se bude uplatňování ochrany úst a nosu minimalizovat. "Domnívám se, že přes léto se budou využívat už jen roušky," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf rezortu zdravotnictví.

"Pokud jde o MHD a nákupní centra, uvažujeme, že by byla povinnost zachovat pouze chirurgické roušky, nikoli respirátory," řekl Vojtěch. Předpokládá, že by nošení roušek mělo být od 1. července, pokud se situace bude dál zklidňovat. Přihlížet bude k několika parametrům, a to incidenci, relativní pozitivitě testů či výskytu mutací.

Od začátku týdne se může ve většině českých škol učit bez roušek, povinnost zůstala pouze ve vybraných krajích. Na školních chodbách a v jídelnách ale školáci musejí roušky nosit, tato povinnost podle ministra Vojtěcha potrvá do konce školního roku. K prokázání bezinfekčnosti všude platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

Roman Prymula odhaduje, že v letních měsících se respirátory odloží. "Myslím si, že přes prázdniny se používání ochrany úst a nosu bude minimalizovat. Tam, kde jsou respirátory, se půjde do roušek. Šíření viru je o nějakých 40 procent slabší přes léto. A září, než se to doočkuje všechno, tak si myslím, že se roušky nebo respirátory ještě chvíli uplatňovat budou," řekl svůj pohled na nošení ochrany nosu a úst pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním ze symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení loni v polovině března přijímala veřejnost různě. Roušky se loni nosily do začátku července, po letním uvolnění se v září vrátily. Od letošního února je převážně nahradily respirátory.

Bára Jánová (32) v letošním roce strávila několik dní v Dominikánské republice. To ale neb...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.