Pondělí a úterý připadají na státní svátky. Přehledně, jak to bude s otevřením obchodů a otevírací dobou

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2021

Začal nový měsíc a hned na jeho začátku čeká Čechy prodloužený víkend, protože dny 5. a 6. červenec připadají na státní svátky. V souvislosti s tím se řeší, zda budou mít obchody normálně otevřeno, bude platit standardní otevírací doba a jestli lidé budou moci během svátečních dnů vyrazit na nákup, jak jsou zvyklí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila několik oblíbených řetězců s otázkou, co mohou zákazníci očekávat a zda se bude měnit otevírací doba, ve které dává v těchto dnech zákon prodejcům volnou ruku.

Již tradičně patří k začátku letních prázdnin dva státní svátky, kdy se 5. července slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. července si Česko připomíná upálení mistra Jana Husa. Tyto letní svátky nepodléhají ze zákona zákazu otevření obchodů a prodejci tak mohou mít otevřeno, jak uznají za vhodné. Mají tedy možnost upravit si otevírací dobu.

Prodejny Kaufland zůstávají v oba sváteční dny zákazníkům otevřeny a platí i normální otevírací doba. Stejně jsou na tom i supermarkety společnosti Penny Market. "V tyto dny budeme mít standardní otevírací dobu podle jednotlivých prodejen, pro naše zákazníky se tedy nic nemění," uvedl tiskový mluvčí obchodního řetězce Penny Market Tomáš Kubík pro ŽivotvČesku.cz.

Lidé si budou moci nakoupit také v prodejnách Billy, která nechává v pondělí i v úterý otevřeno za standardních podmínek. "Během obou letních státních svátků, tedy 5. a 6. července 2021, si budou moci zákazníci Billy nakoupit dle svých zvyklostí a standardní otevírací doby," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Vlaďka Protiva Kučerová.

Státní svátky neovlivní ani fungování řetězce Lidl a zákazníci nebudou ničím omezeni. "Ve dnech 5. a 6. 7. platí v našich prodejnách běžná otevírací doba," řekl tiskový mluvčí Tomáš Myler pro ŽivotvČesku.cz. Tím, že legislativa v červencové svátky nereguluje otevírací dobu, i prodejny společnosti Albert zůstávají otevřené. Změnu lidé nepocítí ani v případě nakupování v hypermarketech Globus.

"V tyto svátky máme otevřeno standardně. Otevírací doba všech našich patnácti hypermarketů je od 7 hodin ráno do 21 hodin večer. Provozní doba restaurací je od 08:00 do 20:00 hod., kavárny jsou otevřeny od 7:30 do 20:30 hodin. Provozní doba zahrádek je obvykle od 09:00 do 18:00 – může se ale měnit v závislosti na počasí," sdělila tisková mluvčí hypermarketu Globus Aneta Turnovská pro ŽivotvČesku.cz.

Nejbližší státní svátky po 5. a 6. červenci pak připadají až na podzim. Konkrétně na 28. září a Den české státnosti, kdy budou naopak všechny obchody a pobočky muset bez výjimky zavřít.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.