Popraskané rty, průjem i zánět spojivek. České děti ničí postcovidový syndrom. Promluvil primář

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

V České republice přibývá dětí, u kterých byla zjištěna závažná reakce imunitního systému nazývaná Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS). Syndrom je zákeřný v tom, že napadá malé děti, o kterých rodiče často netuší, že prodělaly onemocnění covid-19. "Případ jsme zachytili také v naší nemocnici," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz primář Nemocnice Slaný Jiří Havránek.

Rodiče často netuší, že jejich malé dítě prodělalo nákazu koronavirem. Může totiž jít o bezpříznakové onemocnění, které na první pohled nemusí na dětský organizmus mít žádný devastující dopad. Bohužel zdání může klamat. Už na jaře 2020 lékaři ve Wu-chanu či v New Yorku zachytili výskyt Syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi - PIMS. Na podzim loňského roku už byl PIMS pozorován také v České republice. Není vědecky zcela prokázáno, zda PIMS stoprocentně souvisí s koronavirem, ale lékaři se k tomu přiklání.

MUDr. Jiří Havránek z Nemocnice Slaný upozornil, že PIMS se může u dětí (0 až 19 let) objevit za 2 až 6 týdnů po prodělané infekci. Tyto děti navíc mohly infekci prodělat nepozorovaně a dokonce nemusí mít pozitivní výtěry. "Případ jsme zachytili také v naší nemocnici, ale poslali jsme do Motola. Děti s PIMS musí být na vyšším pracovišti, vyžadují většinou velmi náročnou péči," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz primář dětského oddělení Nemocnice Slaný Jiří Havránek.

Redakce ŽivotvČesku.cz hovořila také s matkou, jejíž malá dcera se syndromem bojovala. Paní Lucie uvedla, že syndrom je zákeřný kvůli tomu, že lékaři s ním nemají dost zkušeností a je těžké ho ihned rozeznat. "Doma budeme užívat léky a dceru budou sledovat na kardiologii," uvedla pro ŽivotvČesku.cz paní Lucie s tím, že její dcera je už mimo ohrožení života, ale první dny byly velmi složité, protože lékaři tápali, co se s dětským tělíčkem děje. Dcera paní Lucie se syndromem bojovala více než dva týdny.

Syndrom může mít na organismus devastující dopad. "Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné," uvedl primář Jiří Havránek na facebookovém profilu Nemocnice Slaný.

Vážené maminky, tatínkové, babičky i dědečkové, obracím se na vás jako primář dětského oddělení Nemocnice Slaný s...

Zveřejnil(a) Nemocnice Slaný dne Úterý 2. února 2021

Pokud má vaše dítě horečky vyšší než 38,5 stupňů Celsia, které neustupují 3 a více dnů, tak zkontrolujte, zda se nepřidaly další příznaky, mezi které se počítá vyrážka, popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené, otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách, nehnisavý zánět spojivek, průjem, zvracení a bolesti břicha. Pokud máte podezření na PIMS, tak se obraťte na dětského lékaře.

PIMS není infekční proces, tudíž na něj nezabírají antibiotika. Léčba je složitá, u některých dětí je léčba úspěšná díky nitrožilně podaným kortikoidům a imunoglobulinům. V roce 2020 bylo v Evropské unii a ve Velké Británii zaznamenáno 230 případů multisystémového zánětlivého syndromu. V České republice se podrobná statistika zatím nevede, předpokládá se, že u nás se pohybujeme v desítkách případů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.