Poprvé letos do restaurace. Ministr Jan Hamáček odkryl čísla a prozradil, kdy se konečně otevřou

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2021

V Česku je očkování proti onemocnění covid-19 v plném proudu a řada lidí už čeká na druhou dávku vakcíny. Právě vakcinace je tím, co má podle odborníků bezpečně porazit nový typ koronaviru. Ve středu to bude přesně měsíc, kdy je Česko v pátém stupni protiepidemického systému PES a platí řada restrikcí. Nejčastější otázkou ve společnosti je, že kdy se konečně rozvolní a lidé budou moci využívat služeb jakými jsou třeba restaurace. "Až bude v nemocnicích méně než 1500 či 1000 pacientů," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

První očkovací látka dorazila do Česka přesně před měsícem, v sobotu 26. prosince 2020. Vláda rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření o den později. Země se od neděle 27. prosince loňského roku přesunula do pátého stupně PES, kde je nadále. Lidé už vyhlížejí pozitivní změnu, která by opět život přiblížila k normálu.

"Až bude v nemocnicích méně než 1500 či 1000 pacientů. To je číslo, které je realistické. Dnes máme přes 5500 lidí hospitalizovaných a až se dostaneme tedy ke zmíněným číslům, tak se otevře," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček, kdy se lidem opět otevřou jejich oblíbené podniky a budou opět moci využít služeb jako třeba kadeřnických salonů, restaurací, barů a dalších.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) by k tomu v časovém horizontu mohlo dojít nejdříve v polovině února. Pouze ale za předpokladu, že se situace epidemicky nezhorší.

Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich laboratoře odhalily 6910, což je zhruba o 750 méně než před týdnem. S koronavirovou nákazou se nyní potýká necelých 100.000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. 

V nemocnicích bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992. Do statistik od neděle přibylo dalších 165 úmrtí, celkem v Česku zemřelo s covidem 15.618 lidí.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu