Poradce Petra Pavla popsal, jak válka na Ukrajině ovlivňuje životní úroveň Čechů

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2023

Česká republika prochází od loňského roku ekonomickou krizí, která mnohým českým domácnostem dělá pořádné vrásky na čele. V současnosti si totiž mnozí musejí velmi pečlivě vybírat, za co své peníze vydají. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce prezidenta Petra Pavla (61) a uznávaného diplomata Petra Koláře (60), zda jeho pohledem má více než rok trvající válka na Ukrajině vliv na současnou situaci Čechů. Z jeho slov vyplynulo, že nepochybně má.

V lednu inflace dosáhla 17,5 procenta, zrychlila z prosincových 15,8 procenta. Podle odborníků bylo za zrychlením tempa růstu cen zejména zdražení energií po konci úsporného tarifu a přechodu na cenové stropy. Následně meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). 

"Určitě válka má vliv na ekonomickou situaci, inflaci, ceny energií, o tom nemůže být sporu, na druhou stranu to zdaleka není tak dramatické, jak se mohlo ze začátku jevit, a ukazuje se, že svobodná a demokratická společnost s funkčním trhem, který je postaven na vládě práva, si umí poradit i s takovou krizí. Není to bezbolestné, ale zvládáme to překvapivě dobře. A řekl bych, že nás to činí silnějšími, a dokonce méně závislými na autoritářských režimech, což je pozitivum, ale snad jediné, které se dá vyzdvihnout," uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který v minulosti působil jako velvyslanec ve Švédsku, Rusku, Irsku a USA.

Největší vliv na vývoj cenové hladiny měly podle statistiků v únoru nadále ceny týkající se bydlení. Celkově v únoru meziroční růst cen bydlení, vody, energie a paliv zpomalil z lednových 24,3 procenta na 22,2 procenta. Třeba ceny elektřiny zmírnily růst z 36,4 na 32 procent a ceny zemního plynu z 87 na 74,3 procenta. Pokles meziroční inflace u energií byl ale podle ČSÚ částečně ovlivněn i meziměsíčním zdražením energií v únoru 2022.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.