Poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček přiblížil, co české domácnosti v rámci drahoty letos čeká na Vánoce. Dárky jsou podružné, zdůraznil

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2022

Letošní Vánoce pro řadu domácností budou v souvislosti s financemi jiné, než tomu bylo v minulosti. Inflace a s ní zdražování se dotýká citelně většiny Čechů. Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Tempo růstu inflace v České republice sice poprvé od června loňského roku kleslo, ale zatím to není důvod k oslavám. Spotřebitelské ceny sice v srpnu stouply meziročně o 17,2 %, ale bylo to pouze o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,4 %, což byl nejnižší meziměsíční růst od prosince 2021 (letos v červenci dosáhl 1,3 %). Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Pro redakci ŽivotvČesku.cz uvedl ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček, co letos české domácnosti čeká o nadcházejících Vánocích v rámci ekonomické a energetické krize.

"V prvé řadě by si lidé neměli brát žádné úvěry na nákupy dárků. Letošní Vánoce vyjdou finančně velmi draho právě kvůli zdražování a lidé, kteří například nebudou mít na to, na co byli v minulosti zvyklí, by se neměli zadlužovat, aby jim pak Vánoce nepoznamenaly celý příští rok tím, že budou splácet kvůli tomu, že považovali za nutné pořídit více dárků, než na kolik měli k dispozici financí," řekl pro ŽivotvČesku.cz se vztyčeným varovným prstem zkušený ekonom Štěpán Křeček.

Na vysoký meziroční růst cenové hladiny měly v srpnu nadále největší vliv ceny v oblasti bydlení. Ceny zemního plynu byly meziročně o 61,4 procenta vyšší, tuhá paliva zdražila o 45,8 procenta, elektřina o 34,6 procenta, teplo a teplá voda o 20,1 procenta. Náklady takzvaného vlastnického bydlení stouply o 18 procent, nájemné zdražilo o 5,1 procenta. Ceny vodného rostly o 5,3 procenta a stočného o 6,4 procenta, uvedl to ve své zprávě ČSÚ.

"Dále by si lidé měli rozhodnout, zda nákupy na Vánoce chtějí začít řešit již nyní, kdy lze využít slevové akce, nebo nakupovat dárky před Vánocemi, kdy jsou ceny nejvyšší. Obchodníci mají právě několik týdnů před svátky nejdůležitější sezónu v roce. Nebo budou věnovat vouchery, aby si obdarovaní mohli za ně pořídit v rámci povánočních slev řadu věcí, které budou finančně dostupnější. Osobně si myslím, že vouchery budou letos velmi populární," doporučil pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Inflace v srpnu rostla méně, než se očekávalo. Řada ekonomů odhadovala, že se bude pohybovat mírně pod 20 procent. Výrazně vyšší inflaci čekala Česká národní banka, která v prognóze ze začátku srpna čekala srpnovou meziroční inflaci ve výši 19,3 procenta.

"Je určitě potřeba počítat s tím, že potraviny v rámci inflace zdražují, že jídlo, které lidé připravují na svátky i štědrovečerní stůl, navýší na ceně. Bude se to týkat kapra, ale i cukroví, a to kvůli drahé mouce a cukru, to znamená, že letos to bude v rámci potravin dražší, než tomu bylo v minulosti. Samozřejmě všechno to bude doprovázeno energiemi, které výrazně podražily. Důležité ale je, abychom se o Vánocích sešli, aby rodina byla spolu. Jaké dárky si lidé budou darovat, je podružné," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný expert v oblasti ekonomiky s tím, že inflace by měla zcela jednoznačně oslabit i v závěru roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.