Poradce premiéra Petra Fialy promluvil o chudobě na Vánoce. Ekonom Štěpán Křeček popsal, co zdraží s varováním, čemu se lidé mají rozhodně vyhnout

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2022

Inflace a s ní zdražování se dotýká citelně většiny Čechů. Za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční inflace v České republice v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Nadcházející Vánoce budou pro řadu lidí ekonomicky značně náročné. "Bezesporu nás čekají nejdražší Vánoce v historii," řekl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Úhrnem ceny zboží proti loňskému sedmému měsíci vzrostly o pětinu a ceny služeb o 14 procent.

Zlevnění o Vánocích nelze očekávat. "Mnozí lidé si nebudou moci dovolit na Vánoce koupit vše, na co byli v minulých letech zvyklí. Zvláště lidé, kteří budou mít problémy vyjít se svými rodinnými rozpočty, budou zřejmě omezovat své výdaje na dárky, nákupy luxusnějších potravin, které si v tomto období dopřáváme. Určitě největší výdaje budou klasicky za dárky a jídlo. A právě potraviny budou nejvíce zdražovat, tedy pokud jde o produkty náročné na energie. Jedná se o maso, které se musí skladovat v chladu, jedná se o pečivo, samozřejmě pak mohou zdražovat ryby a může docházet ke zdražení produktů dovezených ze zahraničí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, který je zároveň hlavním ekonomem společnosti BH Securities.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. 

Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat ČSÚ nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Po másle peněženky nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v půli červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny. Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.

"I když pro řadu lidí budou Vánoce finančně náročné, bych chtěl všem doporučit, aby si nepůjčovali peníze na dárky, ale spíše jich kupovali méně. Rozhodně by se kvůli Vánocům neměl nikdo zadlužovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz v rámci doporučení poradce premiéra v oblasti ekonomiky.

Jednou z příčin zvyšující se inflace jsou ceny potravin. Ty přitom budou podle analytiků dál růst, i když pomaleji. Přispět k tomu může pokles cen na komoditních trzích s energiemi. Cena elektřiny při bydlení meziročně vzrostla zhruba o třetinu a zemní plyn o 59,8 procenta. Vedle toho se o pětinu zvýšily náklady vlastnického bydlení, vodné a stočné přibližně o šest procent. Dráž vyšel zákazníky také nákup auta nebo návštěva restaurace. Auta byla meziročně dražší o 14,3 procenta a stravovací služby o čtvrtinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.