Poradce premiéra Petra Fialy už ví, jaké letos Čechy čekají Vánoce. Pořadně si připlatí. Důrazně upozornil, co ekonomicky slabší lidé nemají dělat

Nákup - Ilustrační foto
Nákup – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Česko čekají historicky nejdražší Vánoce, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček v reakci na skutečnost, že Česká národní banka zvýšila o 1,25 procentního bodu na sedm procent základní úrokovou sazbu. "Vypadá to, že o Vánocích si v průměru lidé připlatí o 15 procent, může to být i o trochu víc," uvedl na dotaz redakce.

Současná hodnota základní úrokové sazby ve výši sedmi procent je nejvyšší od května 1999. K navýšení úrokové sazby se bankovní rada ČNB rozhodla celkem už podeváté. Se zvyšováním začala v červnu loňského roku, sazbu nakonec postupně navýšila hned pětkrát. Letos se jedná už o čtvrté navýšení, a zároveň o to nejvýraznější, uvedl to portál Novinky.cz.

Ohledně letošních Vánoc má ekonomický poradce premiéra Petra Fialy jasno. Lidé si značně připlatí. "Samozřejmě jisté je, že lidé nebudou mít peníze na to, aby ve stejném režimu měli Vánoce jako v loňském roce. Důrazně varuji před tím, když by si lidé chtěli brát na Vánoce úvěry, které budou extrémně drahé, a je lepší se v tomto případě uskromnit, než se v této těžké době zadlužovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Bankovní rada také rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na šest procent a lombardní sazby na osm procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.