Poradce premiéra Štěpán Křeček nastínil, jak to bude ohledně chudoby v ČR v nadcházejícím roce. Od ledna se bude situace zlepšovat, říká

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2022

Srpnový nárůst nezaměstnanosti souvisí s ochlazením ekonomiky a signalizuje blížící se recesi. Na podzim zřejmě dále mírně poroste, důvodem bude především propouštění v důsledku vysokých cen energií. Shodují se na tom analytici. Otázkou tak je, jak to bude ohledně ekonomické krize v dalším roce. Podle poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka by rok 2023 měl být z ekonomického pohledu významně příznivější než rok současný. Důvodů je hned několik.

Současný nárůst míry nezaměstnanosti ovlivnila převážně zhoršující se energetická krize. Narůstající inflace a zdražování nutí podniky šetřit a omezovat nábor, ojediněle již některé firmy začaly i propouštět. 

Pokud jde pak o inflaci, za poslední měsíce zdražilo prakticky vše. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu zpomalilo sice na 17,2 procenta z červencových 17,5 procenta, když ale předtím 13 měsíců v řadě zrychlovalo, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Zmírnil zejména růst cen pohonných hmot, naopak zdražování potravin mírně zrychlilo. 

To se podle Štěpána Křečka má změnit. "Od ledna se bude situace zlepšovat. Jednak bude účinné zastropování cen energií, tím se hlavní složka inflace utlumí. Inflace by dále měla klesat. V lednu budou pokračovat povánoční výprodeje a měl by pokračovat současný trend postupného poklesu inflace a v průběhu dalšího roku bychom se měli vrátit na jednocifernou inflaci, což je zlepšení oproti současnému roku," uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Současná nezaměstnanost v ČR doposud nepředstavuje žádný problém, je prakticky nejnižší v EU. Začínají se ale objevovat první varovné signály, že řada firem neustojí současný růst cen energií i vysoké úrokové sazby, které podnikům prodražují provozní financování.

"Samozřejmě uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na východě Ukrajiny a situace v souvislosti s koronavirem, tam to jde velice těžko předvídat. V ekonomických otázkách bychom měli být svědky nižšího růstu cen," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, který věří, že ekonomická situace bude v roce 2023 významně příznivější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.