Reklama:

Poražený epidemiolog Rastislav Maďar: O tom, že ho vláda neposlechla a masivně rozvolňuje, se dozvěděl až z médií

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 2. 2022

Slovenský epidemiolog Rastislav Maďar (48) se stal jednou z nejvýraznějších tváří boje proti koronavirové epidemii, když se o jeho doporučení opírala vláda Andreje Babiše (67). Nový kabinet pod vedením Petra Fialy (57) ale postupoval jinak a doporučení Národního institutu pro zvládání pandemie ignoroval. Výsledkem je masivní rozvolnění a konec prokazování tzv. bezinfekčnosti.

Reklama:

Hvězda epidemiologa Rastislava Maďara začala stoupat na jaře 2020, kdy začal vykonávat funkci koordinátora resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví. Od té doby patřil mezi nejvlivnější a nejcitovanější odborníky na zvládání epidemie v Česku.

Rastislav Maďar v minulosti proslul jako muž pevných postojů, který podporoval očkování těhotných žen a byl proti uznávání protilátek při posuzování tzv. bezinfekčnosti. "Zahraniční zkušenosti ukazují, že je očkování těhotných stejně bezpečné jako u zbytku populace," vysvětlil svůj postoj pro ŽivotvČesku.cz. Zahraniční studie mimo jiné říkaly, že látky z vakcíny se mohou dostat do mateřského mléka a tím chránit proti koronaviru i miminko. K uznávání protilátek se Maďar stavěl odmítavě s tím, že v době omikronové vlny nemá smysl toto téma vůbec probírat.

Reklama:

Jenže celý boj s koronavirem v Česku změnilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a následné masivní rozvolnění pod taktovkou nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61).

Uznávání protilátek skutečně není v tuto chvíli téma, ale ne z důvodů, jaké zdůrazňoval Rastislav Maďar. V Česku totiž díky rozhodnutí vlády o půlnoci ze středy na čtvrtek přestane být kontrolována tzv. bezinfekčnost. Končí tak dlouhé období, kdy zdraví lidé nemohli jít do restaurace či na sportovní či kulturní akce jen kvůli tomu, že nechtěli přijmout vakcínu proti koronaviru.

Rastislav Maďar není z vývoje nadšený. V rozhovoru pro web Aktuálně.cz uvedl, že si přál, aby se alespoň před návštěvou hromadných akcí lidé dál museli prokazovat alespoň testy. "U hromadných akcí, jejichž kapacita se měla časem v závislosti na vývoji epidemiologické situace navyšovat, měly zůstat certifikáty nejdéle," vysvětlil Maďar, co Národní institut pro zvládání pandemie vládě Petra Fialy doporučoval.

Nová vláda ale jde svou cestou a doporučení ignorovala. Rastislav Maďar také dodal, že o krocích vlády se dozvěděl až z médií. Je přesvědčen, že vláda umožnila neočkovaným návrat do normálního života příliš rychle, což může přinést rizika.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: