Posila v boji proti koronaviru: Celní správa bude používat psy vycvičené k detekci covid-19

Celní správa představila novou posilu v boji proti covidu
Celní správa představila novou posilu v boji proti covidu
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Podzim v Česku je vážně poznamenán epidemií koronaviru, se kterou se potýká také většina světa. Dosud jediným způsobem, jak u člověka rozpoznat, zda je pozitivní na onemocnění covid-19, bylo testování. Novým řešením, které výrazně pomůže v »covidovém« boji, budou speciálně vycvičení psi, které bude využívat celní správa.

O tom, že jsou zvířata neuvěřitelně vnímavá a učenlivá stvoření, se obecně ví. Pomocnou silou policie a celní správy byli vždy psi, kteří mají enormně vyvinutý čich (v rozmezí 125 až 300 milionů pachových žláz v závislosti na plemeni, člověk má cca kolem 5 milionů) a dokáží tak úspěšně detekovat nejen drogy, různé chemické látky, ale také například nebezpečné výbušniny. Jsou zkrátka těmi, kteří zachraňují lidské životy.

Kromě toho je u psů známo, že si dokážou poradit díky své vnímavosti i s rozpoznáním různých nemocí, nádorů nebo být pomocníkem handicapovaným lidem. Úspěšně zvládají rozlišovat také výkyvy hladiny cukru u diabetiků (jsou často asistenčními psy dětem i dospělým s cukrovkou).

Pro jejich výjimečné schopnosti se je rozhodla využít také celní správa, která v pondělí na tiskové konferenci představila psovody a psy, kteří projdou speciálním výcvikem na odhalení onemocnění covid-19.