Posílení pravomocí. Ministr zdravotnictví dostane možnost zavírat obchody a zakazovat činnosti

Adam Vojtěch zvýšil kapacitu návštěvnosti zoologických zahrad.
Adam Vojtěch zvýšil kapacitu návštěvnosti zoologických zahrad.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Kabinet premiéra Andreje Babiše ve čtvrtek projednával řadu další opatření a zákonů. Především návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, díky kterému by mohla některá vládní opatření trvat i po skončení nouzového stavu.

Zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, vláda na čtvrtečním zasedání schválila.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že Sněmovna předpis projedná v řádném procesu se zkrácenými lhůtami. Nepůjde tak o schválení ve stavu legislativní nouze, které by bylo jednodušší.

Předpis s omezenou účinností do konce roku tak nevyřeší platnost aktuálních opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení končí až 25. května. K otázce dalšího prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala.

Speciální zákon

Je to speciální zákon, který jsme připravili. Podílelo se na něm i ministerstvo vnitra,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle jeho slov má zákon platnost pouze do konce roku 2020. "Zákon dává kompetence pro ministra zdravotnictví navrhovat mimořádná opatření k regulaci provozoven a činností," upřesnil ministr zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví tak do konce roku bude moct rozhodnout například o omezení hromadných akcí, uzavření kin, divadel, obchodních center, bazénů, kadeřnictví  a dalšího. Zákon vláda dá do Sněmovny 26. května.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.