Posilovny jsou plné lednových nadšenců. Kulturistka Věra Mikulcová radí, jak si udržet odhodlání po zbytek roku

Věra Mikulcová
Věra Mikulcová
Foto: Se svolením Věry Mikulcové
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2023

Co dělat, aby se člověk nezařadil mezi takzvané »ledňáky«, kteří na počátku roku naběhnou do tělocvičny, aby vzápětí své snažení vzdali, pro ŽivotvČesku.cz poradila známá kulturistka a trenérka Věra Mikulcová (37), která má léta praxe s vedením lidí, kteří by se rádi dostali do kondice. Důležité je podle ní především najmout si trenéra, a to nejen z hlediska vlastního bezpečí při sportu.

Novoroční předsevzetí řadu lidí motivují vyrazit hned prvního ledna do fitness centra a pořádně si dát do těla. Bohužel jejich počáteční nadšení obvykle po krátké době opadne a v průběhu roku se počet sportovců, kteří pravidelně vyráží zvedat váhy nebo jezdit na rotopedu, ustálí na podstatně menším čísle.

Aby člověk u pravidelného pohybu skutečně vydržel, je potřeba mnohem víc než jen předsevzetí. Kromě klasických doporučení, jako je postupovat zvolna a nic nepřehánět, aby člověka neopustily síly, jsou také další věci, které je možné udělat, aby odhodlání nevystřídala frustrace. Některé tipy pro ŽivotvČesku.cz popsala vynikající kulturistka a trenérka Věra Mikulcová.

"Doporučuji objednat si hodiny u trenéra, donutí vás to cvičit. Jak je člověk objednaný, musí už přijít," navrhla pro ŽivotvČesku.cz jednu možnost, jak u sportu vydržet. S tím, že člověku je jednak hloupé se na sjednanou lekci nedostavit, jednak je mu líto investovaných peněz, sám sebe tak snáz donutí k aktivitě.

"Je také dobré se změřit na InBody přístroji, abyste měli nějaké startovací údaje o vašem těle a kondici. Je to dobrá motivace, jelikož další měření chcete mít lepší," nabídla pro ŽivotvČesku.cz Věra Mikulcová další variantu toho, jak se ke cvičení pořádně namotivovat.

Nejúspěšnější česká kulturistka Věra Mikulcová, která pravidelně dráždí českou veřejnost tím, že na první pohled nepůsobí zrovna jako křehká květinka, je celý život oddaná sportu. V Jihlavě, kde i s přítelkyní Janou Paulátovou (40) žije, společně provozují fitness centrum a neustále na sobě pracují. O její kariéře přitom rozhodla náhoda. Původně se totiž věnovala basketbalu, u kterého dokonce uvažovala o profesionální kariéře. Plán jí však okolnosti zhatily. Úraz kolene ji vyřadil, na druhou stranu ji však přivedl v rámci rekonvalescence do fitness centra, u kterého již zůstala.

Jak to chodí, pokud se nějaký nováček rozhodne pro změnu životního stylu pod její taktovkou, popsala pro ŽivotvČesku.cz již před časem. "Nejdřív je potřeba, aby věděli, co vůbec chtějí. Jestli chtějí hubnout, nebo naopak nabrat svaly. Já potom takovým lidem pomocí speciálního přístroje změřím hodnoty, jak na tom jsou, a potom společně připravíme plán a jídelníček podle aktuální kondice. Potom je dobré se postupně seznámit se stroji, k čemu slouží a jak je správně používat," vysvětlila sympatická trenérka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.