Poskytli jí ubytování, porodila a teď se Ukrajinka Maria i s dcerou vrací domů za mužem vojákem. Proč se tak rozhodla, vysvětlil přítel Matěje Stropnického
Na svém zámku v Osečanech poskytli bývalý politik Matěj Stropnický (38) a jeho partner, herec Daniel Krejčík (27), azyl mnoha uprchlíkům z Ukrajiny. Po řadě společně strávených týdnů, smutných i úsměvných historkách a jednom porodu přišlo dojemné loučení. Právě Maria, maminka dvouměsíční Darii, se rozhodla vrátit na Ukrajinu za svým manželem. "Je velmi odvážná, že se do něčeho takového pouští. Kdyby se cokoli dělo, tak u nás má dveře otevřené," řekl pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík.
První česko-ukrajinský příběh tu došel svého konce. Tak začíná příspěvek Daniela Krejčíka na Instagramu, ve kterém popisuje loučení s jednou z ukrajinských žen, které s přítelem Matějem Stropnickým poskytli azyl na svém zámku v Osečanech.
"Jede se tam zkusit vrátit, původně je z Kyjeva a její muž je profesionální voják. Přišlo nám to velmi odvážné, že se do něčeho takového pustila. Ona sama říká, že to jde zkusit a že kdyby zjistila, že je tam špatná situace, tak se vrátí. To jsme jí ostatně i nabídli, že kdyby se cokoli dělo, tak u nás má vždy dveře otevřené. Uvidíme, jak to bude dál. Miminku jsou dva měsíce, táta ji ještě neviděl, tak si myslím, že to byl hlavní důvod, proč řekla, že pojede," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík, že při loučení došlo i na slzy.
Maria přitom přišla na zámek v pokročilém těhotenství a doprovod jí dělala tchyně s asi třináctiletou dcerou. Ty zatím v Osečanech zůstaly.
"A řekni svému muži, ať je na vás hodnej, že Daria je první princezna z Osečan, první miminko, co se narodilo tady na zámku," napsal Daniel do příspěvku na Instagramu včetně reakce Marii. "Je první, ale neboj, Daníku, rozhodně není poslední, co se na zámku narodí. Až bude Daria větší, vezmeme ji sem s mužem na prázdniny, ať ví, kde se narodila. A přeju Ti, až sem přijede, tak ať tady běhá po trávě s vašim miminkem."
Zámek je teď podle Daniela plný lidí, byť se jim jednu místnost nepovedlo zprovoznit k užívání. A vzhledem k tomu, že to přináší i spoustu práce okolo, tak je to podle přítele Matěje Stropnického aktuálně strop, který dokáží zvládnout, aby uprchlíkům byli schopni zajistit nějakou péči a pomoc při hledání škol nebo školek pro děti i práce pro jejich mámy.
"To už se ostatně u spousty žen podařilo. Utvořila se tady komunita, která si pomáhá, přátelí se…," vysvětlil mladší z partnerů pro ŽivotvČesku.cz.
Cílem »zámeckých pánů« podle Daniela Krejčíka bylo také zbavovat ukrajinské ženy stresu, ne jim ho způsobovat, proto se s nimi o válce a negativních věcech nechtěli příliš bavit. V paměti mu ale, krom mnoha jiných situací, utkvěl i velikonoční oběd, kde se jich na situaci na Ukrajině zeptal.
"Připravily velký oběd, a když jsme všichni seděli u jednoho stolu, tak jsem se jich ptal, jak celou tu situaci vnímají. Čekal jsem, že po té době, kterou ta válka trvá, budou říkat, že už je jim jedno, kam budou patřit. Že budou chtít hlavně, ať už je u nich doma klid a mír, aby se nemusely bát o životy lidí, kteří tam zůstali. Překvapilo mě ale, že hlavně ty starší byly pevné v tom, že je potřeba o tu zem bojovat. Ta nejstarší, které je 75 let, doslova říkala, že se tam musí bít do posledního muže, aby Ukrajinu uhájili, což bylo strašně silný," dodal pro ŽivotvČesku.cz Daniel Krejčík.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.