Poslední hodiny Františka Nedvěda v nemocnici: Syn Vojta popsal, co řekli lékaři a jaké bylo tátovo přání

Hudebník František Nedvěd
Hudebník František Nedvěd
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

Když se Českem rozlétla zpráva o tom, že v neděli před půl desátou večer zemřel ve svých 73 letech fenomenální hudebník František Nedvěd, málokdo tomu chtěl uvěřit. Statečně bojoval do posledních chvil, bohužel zákeřná rakovina plic, která se mu vrátila, byla silnější. Geniální písničkář měl štěstí v tom, že v posledních hodinách s ním byla jeho úžasná rodina. Jeho syn Vojta Nedvěd (44), který prožívá velkou bolest ze ztráty milovaného táty, prozradil pro ŽivotvČesku.cz, jaké bylo otcovo největší přání, než odešel do hudebního nebe.

Vojto, váš táta se těšil začátkem roku z toho, že jeho zdravotní stav se výrazně zlepšil. Bohužel se nemoc nakonec vrátila. Jak prožíval poslední měsíce, týdny?

Byl plný velkého optimismu. Koncertovali jsme do doby, co to šlo. V pátek jsme odehráli poslední koncert v Olomouci a měl obrovskou radost, jak se s ním lidé rozloučili. Doma potom o tom vyprávěl a mluvil o lidech, že to bylo úžasné. Užíval si jejich přítomnost, těšilo ho, že si vychutnávají jeho písně.

Pak se mu ale náhle přitížilo. Vy jste ho před týdnem převezl do nemocnice, kde musel být hospitalizován. Co řekli lékaři?

Tam se toho moc nedalo říkat. Táta věděl, že se mu onemocnění vrátilo zpět a že v pondělí má nastoupit chemoterapie. Ale bohužel se to zvrtlo. Věřil do poslední chvíle, že se to zlepší a bude to zase dobré...

Vím, že jste za ním docházel vy i celá rodina do nemocnice. O čem jste si povídali, měl nějaké přání?

Těšil se pokaždé na rodinu, že si dáme venku kafe a on svou oblíbenou cigaretu. Táta byl vždy rodinný typ a vždy nás držel hodně pospolu. Užíval si přítomnost rodiny a vždy jí chtěl být obklopený. A tak si to přál i v těch posledních dnech, kdy byl hospitalizovaný. V nemocnici byla na něm vidět velká únava. Takže mluvil třeba jen chvilku a pak si musel zase odpočinout. Bojoval s nemocí statečně, byl to celý život opravdový bojovník a férový chlap.

Někdejší úspěšná modelka a herečka Sylva Žáčková (†56) zemřela poněkud nečekaným způsobem. A to po bodnutí hmyzu - konkrétně vosy. Umělkyně z krimi snímku s názvem Černá punčocha netušila, že je alergická a reakce po bodnutí měla tragické následky. "Pamatuji si na ni z mládí z dabingu. Byla to krásná holka a vím, že ji zabila vosa, je to velmi smutné," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Krampol (83).

Přibližně před měsícem se usmířil i s bratrem Janem. A společně měli velké plány...

Ano. Bylo to hlavně o tom, že když v úvodu roku porazil rakovinu, tak vznikl nápad udělat velký koncert s Honzou. Bylo to tedy poté, co si prošel tím šíleným kolečkem léčby, kdy podstoupil chemoterapie, ozařování. Chtěl si s bráchou zahrát.

Jak reagovali fanoušci na tu smutnou zprávu, které stále řada lidí nechce věřit?

Je neskutečné, jak se lidé zachovali. Dostáváme jako rodina velkou podporu od fanoušků, čehož si nesmírně vážíme, a chtěl bych jim takto moc poděkovat.

S tátou jste společně koncertovali, navážete na to?

Stoprocentně. Zaslouží si to nejen lidé, ale i táta. Takže kdybych toho nechal, tak by mě táta chodil strašit a umlátil mě kytarou (usmívá se se slzami v očích). Plánoval jsem vydat desku a táta mě v tomto hodně podporoval. Desku rozhodně vydám. Měli jsme naplánované i nějaké koncerty, takže je určitě s kapelou odehrajeme.

Poslední rozloučení s Františkem Nedvědem proběhne v sobotu 24. července v 11:00 v krematoriu ve Strašnicích. Obřad pro rodinu a nejbližší bude probíhat přibližně hodinu. Následně bude síň otevřena pro veřejnost, kdy budou lidé moct dát poslední sbohem velikánovi české hudební scény.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.