Poslední krůček ke zdraví a kráse. Příběh Ivanky Danišové, kterou podpořila i herečka Tereza Kostková, má další vývoj

Ivanka Danišová
Ivanka Danišová
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

Mladá slovenská právnička Ivanka Danišová (34) rozhodně nemá na růžích ustláno. Kvůli vzácné chorobě se totiž narodila s nevyvinutou polovinou obličeje, která jí způsobovala nemalé zdravotní potíže. V dětství jejím rodičům vůbec nedávali naději, že by se děvče mohlo dožít dospělosti. Tato teorie se sice nepotvrdila, zato se však Ivanka musí po celý život vyrovnávat s řadou těžkostí, a to včetně leukémie. Za celý život podstoupila řadu operací, které jí měly navrátit normální tvář. Tu poslední, která je nejdůležitější, však dovedou provést jen lékaři v Japonsku, které se kvůli covidu prakticky uzavřelo před světem. Nyní se však na mladou ženu usmálo štěstí. Po dlouhých měsících administrativního boje konečně obdržela potřebná víza k tomu, aby mohla poslední zákrok podstoupit. "Je to skvělá zpráva a mám z toho velkou radost," uvedla pro ŽivotvČesku.cz herečka Tereza Kostková, která je jednou z celebrit, které cílevědomou slečnu v jejím boji za zdraví podpořily.

Nemoc, kterou mladá žena trpí, se nazývá Goldenharův syndrom. Ten způsobuje na první pohled patrné zakrnění jedné poloviny hlavy, pojí se s ním však také další potíže, o kterých informuje například web pro rodiny nemocných Život se syndromem, jako je například skolióza, srdeční a plicní onemocnění, mohou se objevit také vady sluchu či zraku, kdy jedno oko může dokonce zcela chybět. Přestože v Ivančině případě vypadaly okolnosti velmi závažně a lékaři předpokládali, že zemře ještě v dětském věku, naštěstí se mýlili.

V dospělosti však Ivanka potřebovala několik rekonstrukčních zákroků, které by její tváři umožnily vypadat jako u zdravého člověka a odstranily by alespoň některé ze zdravotních obtíží. A právě zde vznikl problém - v Česku a na Slovensku se podobné zákroky příliš neprovádějí a zahraniční léčbu odmítla mladé ženě pojišťovna uhradit. Tehdy tak vznikla iniciativa, která pro mladou ženu uspořádala veřejnou sbírku. Tehdy ji podpořily i mnohé známé osobnosti, například Dara Rolins (49) nebo Tereza Kostková (46).

Právě celebrity byly těmi, kdo povědomí o Ivančině osudu rozšířily mezi širokou veřejnost, a umožnily tak, aby dobrovolníci mohli mladé ženě na nákladnou léčbu přispět. Díky výtěžku ze sbírky mohla Ivanka podstoupit několik zákroků převážně v USA, které její tváři postupně navrací přirozený vzhled. Bohužel však do jejího léčebného plánu zasáhla pandemie covidu-19, který uzavřel celý svět. Dostat se do zahraničí bylo najednou mnohem komplikovanější.

Potíž ovšem byla v tom, že některé zákroky bylo nutné pro úspěšnost provést v určitém časovém intervalu, což pochopitelně kvůli lockdownům nebylo možné. Ivance tak zbyla jediná možnost, jak sérii zákroků dokončit, a to změnit plány a podstoupit velmi podobný typ operace v Japonsku, které se ovšem z preventivních důvodů zcela uzavřelo před světem a cizince dodnes vpouští pouze za velmi přísných podmínek.

"Ráda bych se chtěla s Vámi podělit o tuto krásnou zprávu. Po velmi náročném právním boji, ve kterém jsem se zastupovala sama jako právnička před japonskou vládou, imigračním, EAJ, japonskou ambasádou a dalšími státními japonskými orgány, po splnění nesmírně náročných japonských podmínek, neskutečného množství vypsaných dokumentů v náročné právní angličtině mezinárodního práva - Česko - Japonsko, jsem vybojovala pro mě náročný právní boj, abych se dostala do země vycházejícího slunce na kraniofaciální operaci - do Japonska," informovala dívka na sociální síti Instagram. V blízké době tak mladou ženu čeká poslední operace, která by měla její dosavadní trápení ukončit.

"Už jsem o tom slyšela a hned jsem Ivance psala, ona je vážně úžasná a mám z toho hroznou radost. Já jsem ji měla i v rozhlasu, natáčela jsem s ní blízké setkání a ta slečna je vážně neuvěřitelně inspirativní. Co vše už musela podstoupit, a přesto ji to nezastavilo. Líbí se mi její houževnatost a životaschopnost, kdy si jde za svým, i přesto, že je to velice těžké. Je to prostě skvělá zpráva a jsem za Ivanku moc šťastná," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Kostková, která Ivančin příběh sleduje již od samého počátku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.