Posun v boji o Hrad. Jiří Paroubek odtajnil, v jaké fázi jsou jeho přípravy na prezidentskou kampaň

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2022

K historicky třetí přímé volbě prezidenta dojde v Česku začátkem příštího roku, politologové očekávají zahájení volebních kampaní po prázdninách. Mezi možnými uchazeči o funkci hlavy státu figuruje i jméno bývalého premiéra a výrazné tváře České strany sociálně demokratické prvního desetiletí 21. století Jiřího Paroubka. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, co v tomto směru aktuálně podniká.

Bývalý předseda vlády i České strany sociálně demokratické Jiří Paroubek už podniká kroky, které by v případě úspěchu vedly k jeho kandidatuře na post prezidenta České republiky. Nejde přitom jen o nutnost sesbírat alespoň padesát tisíc ověřených podpisů od občanů ČR, případně získat podporu od dvaceti poslanců nebo deseti senátorů.

"V mém případě to není tak jednoduché jako u miliardářů, kteří se do toho hrnou. Jde také o zajištění financí na volební kampaň a vytvoření organizace, která by umožnila kandidaturu uskutečnit," uvedl v únoru pro ŽivotvČesku.cz bývalý expremiér v narážce na Andreje Babiše (67) a Karla Janečka (48), kteří o kandidatuře uvažují.

Prezident se volí na pět let a z výkonu funkce není, s výjimkou velezrady nebo hrubého porušení Ústavy či jiné součásti ústavního pořádku, odpovědný. Úřadu se ujímá složením slibu do rukou předsedy Senátu.

Někdejší šéf sociálních demokratů začátkem roku také přiblížil, kdy by mohl mít v souvislosti s možnou kandidaturou jasno. "Pokud vůbec, tak někdy v květnu, případně červnu. Pokud bych do toho šel, tak lidé, kteří mě vyzývají k účasti, chtějí zahájit někdy v druhém čtvrtletí podpisovou akci. Na základě toho bych se pak rozhodl," vysvětlil tehdy pro ŽivotvČesku.cz, jaká je jeho strategie.

Aktuálně pro ŽivotvČesku.cz řekl, jak ve svých plánech pokročil. "Organizace zajišťující kandidaturu se vytváří a zároveň musím zkusit dát dohromady ty finance na volební kampaň. Finální rozhodnutí padne podle toho, jestli se mi povede zvládnou jedno i druhé," uvedl s tím, že stále není definitivně rozhodnut.

Kandidovat může jakýkoli občan České republiky, kterému už bylo 40 let a je svéprávný. Samotná volba prezidenta je buď jednokolová, a to v případě, že v prvním kole získá jeden z kandidátů více než 50 procent hlasů. To se zatím ještě nestalo. Následně pak dochází k druhému kolu, v němž soupeří dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního.

"Je to zcela předčasné, ale pokud bychom to brali jako nadsázku, tak druhé kolo si umím představit s kýmkoliv," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek. Kandidátní listina se musí odevzdat na ministerstvo vnitra 66 dnů před volbami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.