Potvrzeno z Hradu. Miloš Zeman nepoklekne a UEFA nesmí zastrašovat Česko slovy o rasismu

Miloš Zeman na stadionu Slavie Praha
Miloš Zeman na stadionu Slavie Praha
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) se zcela ztotožňuje s ostrým dopisem, který organizaci UEFA zaslal hradní kancléř Vratislav Mynář (53), který protestuje proti tomu, jakým způsobem byl za údajné rasistické chování potrestán hráč Ondřej Kúdela (34). Mynářův dopis vybočuje z běžných zvyklostí. Redakce ŽivotvČesku.cz proto kontaktovala Hrad, zda prezident skutečně takto ostře proti vedení evropského fotbalu vystoupil. "Prezident se s dopisem ztotožňuje," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Už dávno nejde o fotbal a také už nejde o disciplinární tresty, které organizace UEFA vynesla. Do celé věci se oficiálně zapojil prezident České republiky Miloš Zeman. Události, které se staly v Glasgow při zápase Evropské ligy, nejdříve sledovala pouze sportovní veřejnost. Problém nyní zasáhl celou společnost a do záležitosti se ostrým způsobem zapojil Hrad.

Běh událostí se začal odehrávat na hřišti skotského týmu Rangers při zápase Evropské ligy. Slavia vedla a mířila za postupem do dalšího kola. Domácí začali být frustrovaní a dopustili se řady tvrdých zákroků. Na konci utkání nervy na uzdě neudržel slávistický obránce Ondřej Kúdela a něco pošeptal do ucha Glenu Kamarovi. Ten tvrdí, že Kúdela mu řekl rasistickou nadávku. Kúdela to popírá. Po utkání byl slávistický hráč napaden v útrobách stadionu.

UEFA vynesla tresty nad hlavními aktéry. Glen Kamara si nezahraje tři zápasy. Ondřej Kúdela za rasismus dostal stopku na deset soutěžních utkání. Česká veřejnost trest nechápe, protože nebylo vyšetřeno, co přesně Kúdela řekl - při proslovu si totiž zakryl pusu rukou a jen něco šeptal. I tak byl ale odsouzen za rasismus.

V tu chvíli se do celé anabáze vložil hradní kancléř Mynář a napsal velmi ostrý dopis, ve kterém uvedl, že se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Redakce ŽivotvČesku.cz ověřila, zda je prezident opravdu seznámen s obsahem ostrého dopisu a plně se ztotožňuje s jeho zněním. "Samozřejmě. Vždyť v závěru dopisu je uvedeno stanovisko pana prezidenta," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Miloš Zeman za obsahem dopisu zcela stojí.

Fotbalová veřejnost je otřesená z toho, jaký trest dostal obránce Slavie Praha Ondřej Kúdela (34). Za údajný rasismus si nezahraje 10 utkání. "To rozhodnutí je špína, pořád nás mají za podřadný tým z Východu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý reprezentant Ladislav Vízek (66).

Vratislav Mynář mimo jiné organizaci UEFA vzkázal, že Češi se před vedením evropského fotbalu nebudou hrbit a nebudou se bát. "Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí," napsal Vratislav Mynář. "Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit," myslí si Mynář i Zeman.

Obsah celého dopisu zveřejnil Hrad na webových stránkách. Otázkou je, zda takové psaní prospěje tomu, jak je Slavia Praha v současné době v Evropě vnímána. Jisté je, že sportovní události přerostly v politický protest prezidenta republiky.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (42) čelí nejvážnější krizi za celou politickou kari...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.