Reklama:

Právník Ondřej Dostál tepe ministra Vlastimila Válka. Jako papír od svačiny zmuchlal jeho vizi vrátit nadstandardy do zdravotnictví

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2022

Aktualizováno: Ministr Vlastimil Válek (62) v sobotu na stranické programové konferenci v Praze uvedl, že by rád vrátil do systému zdravotnictví nadstandardy. Připustil, že jejich zavedení by vedlo k rozdělení kvality péče do dvou skupin. Nadstandardy v ČR skončily v roce 2013. Válek chce také mimo jiné posílit prevenci. Jedním z kroků podle něho bude zavedení úhrady 6000 až 7000 korun od zdravotních pojišťoven na povinný pobyt dětí ze sedmých a osmých tříd základních škol na českých horách. Jeho vize se ale nepozdává expertovi na zdravotí právo Ondřeji Dostálovi (43), který se k ní postavil poměrně silně kriticky. V neděli Válek nakonec prohlásil, že konkrétní návrh nadstandardů ve zdravotnictví nyní nepřipravuje.

Reklama:

"V roce 2023 povinně odvedeme na veřejném zdravotním pojištění částku okolo 464 miliard korun. Za to má MZČR zajistit, aby ta část péče, kterou zákon označil jako hrazenou, byla dostupná solidárně šťastným i nešťastným," zdůraznil v samém úvodu vysokoškolský pedagog a právník ohledně dvouskupinové kvality péče.

Reklama:

Nadstandardy v roce 2013 zrušil Ústavní soud

Novelu zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard, zrušil před zhruba devíti lety Ústavní soud. Norma umožňovala rozdělení péče na »základní a ekonomicky náročnější«. Pojišťovny hradily levnější variantu, rozdíl v nákladech platil pacient. Někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (74), jenž tehdy nadstandardy v Parlamentu prosadil, připomněl, že problém tkvěl v tom, že kvůli pružnosti byly uvedeny ve vyhlášce, nikoli v zákonu. "Politicky je to smrtelná záležitost, se kterou se musí zacházet velmi opatrně," podotkl Heger obecně k nadstandardům.

"Nadstandardy v roce 2013 zrušil Ústavní soud. Ne proto, že by ústava zakazovala rozdělit péči na hrazenou a nehrazenou. Ani dnes se nehradí vše, příkladem je stomatologie. Ale nelze dle čl. 31 Listiny základních práv a svobod nabízet bezplatně jen péči substandardní kvality, pořádnou jen za příplatek. To Ústavní soud mezi lidi nepustí," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

Miliardář a bezdomovec

"Chtěl bych zákon vrátit do hry," sdělil Válek, který mluvil o možnosti připojištění nadstandardu. Ministr zároveň podotkl, že ve zdravotnictví neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče. "Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče," řekl Válek. Není ale podle něho možné říkat, že jde o asociální záležitost. Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní, dodal.

"Zákon říká, že se na základní balík kvalitní péče může spolehnout každý. Bezdomovec, postižené dítě z chudé rodiny. To není absurdní, ale správné. Ano, uplácí se, předbíhá, »zařizuje«. Ale ministr má rovnost v přístupu hájit. Ne ji popírat," vysvětlil Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz, co vnímá ve slovech ministra zdravotnictví jako absurdní.

Platit za nekvalitu

Kvalitu péče chce ministr zajistit úpravou úhrad. U každého akutního výkonu, jehož kvalitu je možné vymezit, by měla být vždy stejná úhrada bez ohledu na pojišťovnu pacienta a nemocnici, pokud standardy kvality splňuje. Zařízení, které parametry nesplňují, mají dostat nižší úhradu. Příští rok by se takto mělo postupovat podle Válka až u čtvrtiny výkonů a do příštích sněmovních voleb u poloviny výkonů.

Jenže s tím nesouhlasí expert na zdravotní právo. "Zdravotní péče musí být poskytována »lege artis«, tedy podle pravidel umění lékařského. Zařízení, která neposkytují kvalitní péči, by neměla dostat úhradu nižší, ale žádnou. Ostatně, kdo by si takový špitál zvolil? Asi lidé neschopni připlatit za to, co už jednou zaplatili v odvodech," zamyslel se na slovy ministra zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál s širokým úsměvem s tím, že občan si z logiky věci nekupuje věci nekvalitní, alespoň pokud jde o lékařství.

"Od kdy to bude platit? Příští rok ani omylem, od roku 2024 nejdříve. A i to stěží. Dokud na ministerstvu zdravotnictví nenapíší novelu zákona a neschválí ji Sněmovna, tak je to jen špatné PR pana ministra. A především je potřeba si uvědomit, že s takovým zadáním, jaké tady vidíme, by novelu nenapsal ani Perry Mason," doplnil uznávaný odborník na zdravotnictví (Perry Mason je televizní seriál o stejnojmenné fiktivní postavě - bravurní a čestný právník, který s pomocí svého detektiva a obětavé sekretářky řeší nejkomplikovanější případy - pozn. red.).

Vzhůru na svah!

Podle Válka jedním z kroků bude zavedení úhrady 6000 až 7000 korun od zdravotních pojišťoven na povinný pobyt dětí ze sedmých a osmých tříd základních škol na českých horách. "Hory a sportování je prevence a chceme podpořit turistický ruch a tuto oblast průmyslu, protože cítíme, že tam bude problém," řekl ministr. Program těchto úhrad by měl být zaveden podle něho od ledna.

"Za péči si připlatíme, za to budou zdravotní pojišťovny platit lyžování na horách. Prý prevence. A taky musí vláda poslat peníze skiareálům, které přizabila za covidu a dorazila energiemi. Státní rozpočet je děravý, tak se vypumpují fondy zdravotních pojišťoven. Nemocní totiž rádi počkají," poukázal Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz.

Hurá do lázní

Ministr Vlastimil Válek skutečně zdůraznil, že zdravotní pojišťovny budou muset používat fondy prevence k tomu účelu, tedy ke zlepšení zdravotního stavu lidí. Plánuje například, že dospělí, kteří budou plnit preventivní programy, budou moci čerpat jednou za dva roky dvoutýdenní lázně.

"Lázně taky vláda přizabila za covidu a dorazila energiemi. Němců jezdí míň, o Rusech nemluvě. Jak tam dostat peníze? Dva týdny zdarma pro každého. Jen za prevenci, pro zdravé i nemocné. Při milionech dospělých to bude kulatá suma," žasl s notnou dávkou ironie nad slovy ministra Válka zkušený právník pro ŽivotvČesku.cz.

Aktualizováno: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v neděli uvedl, že konkrétní návrh nadstandardů ve zdravotnictví nyní nepřipravuje. Svým příspěvkem na toto téma na sobotní programové konferenci TOP 09 chtěl vyvolat diskusi ve straně, sdělila TOP 09 v tiskové zprávě. K případnému zavedení nadstandardů se postavili rezervovaně politici koaličních ODS a STAN. Odmítly je opoziční hnutí ANO a zdravotnické odbory.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: