Pražská restaurace otevřela, majitel popsal stav. Hamáčkovo komando mi vyhazuje osazenstvo, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2021

V Česku aktuálně platí pátý stupeň protiepidemického systému PES, před koncem roku opět přitvrdila nastavená opatření. Zavřeno musí mít většina obchodů a všechny provozovny služeb, mezi nimiž jsou restaurace. O dvě hodiny se prodloužil zákaz nočního vycházení - platí od 21:00. Jenže existují restaurace, kde zákazy nerespektují. Třeba poměrně známá restaurace Šeberák v Kunraticích. "V sobotu bude v Česku otevřeno 500 hospod," avizoval pro ŽivotvČesku.cz David Biksadský z iniciativy Chcípl PES. "V Šeberáku mi vyhazují celé osazenstvo," popsal majitel Jakub Olbert, co se v sobotu odpoledne v jeho restauraci děje.

Velká část veřejnosti začíná otevřeně revoltovat proti vládě. Restrikce drtí ekonomiku a do boje proti vládním nařízením jdou zejména provozovatelé a majitelé barů a restaurací. "Některé podniky už otevřely, další to udělají o víkendu. Postupně otevíráme od 9. prosince. Spousta majitelů podniků to odkládala, aby stihli nakoupit zásoby, nebo aby v tom nebyli sami. Protože policejní kontroly chodí pravidelně, zejména když se podnik objeví na naší mapě. Zatím víme asi o 300 provozovnách, které mají otevřeno. V sobotu by mělo otevřít dalších 200 podniků. Ale připomínám, že pod naší iniciativou nejsou sdružené všechny podniky, které mají otevřeno. Hodně podniků funguje v jakémsi poloilegálním módu, mají zavřeno, ale uvnitř se svítí, okna zatemněná, ale dál přijímají své hosty," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí iniciativy David Biksadský.

Restaurace v pražských Kunraticích v první polovině listopadu měla otevřeno i přes vládní opatření. Majitel Jakub Olbert rozhodl, že je nebude respektovat a svůj podnik nechá otevřený. Jezdili k němu denně policisté a vysvětlovali mu, že zavřeno mít musí. V jednu chvíli to vypadalo, že Olbert skončí v cele. Otevřel i dnes (sobota).

"Přátelé je to tady. Hamáčkovo komando vtrhává postupně do našich restaurací od severu na jih. A teď bude hodně záležet na tom, jak se k tomu veřejnost postaví. Protože policie už pochopila, že restauratéří, ti co provozují své živnosti, nejsou postižitelní, tak teď začínají šlapat po lidech. Mně teď vyhazují ze Šeberáku osazenstvo a to bude čekat, až policajti odjedou a zase se vrátí zpět. Dnes se bude lámat chleba," popsal současné dění majitel restaurace Šeberák a vyzval veřejnost, aby podpořila své hospodské.

Iniciativa pro zachování provozu restaurací Chcípl PES avizovala, že v sobotu dojde k otevření několika stovek podniků, i když to vládní nařízení zakazují. Mluvčí iniciativy několikrát zopakovali svůj názor, že vládní nařízení v boji s koronavirem nefungují, pouze dochází k umrtvování ekonomiky. Otevření České republiky v tuto chvíli podpořilo přibližně tisíc podniků. Iniciativa Chcípl PES se netají politickými ambicemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.