Před 25 lety vznikla kapela Chaozz. Jejich hip hopové písně pro nás byly »hymny«, říká zpěvačka Dannie

Adam Svatoš byl jedním ze zakladatelů tehdejší skupiny Chaozz
Adam Svatoš byl jedním ze zakladatelů tehdejší skupiny Chaozz
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2021

Byli fenoménem své doby a uvedli v povědomí hip hop, který zůstával potlačen silnou vlnou obliby populární hudby. V devadesátých letech skupina Chaozz vnesla svěží vítr na českou hudební scénu a nabídla posluchačům zcela ojedinělý projekt představující jeden hit za druhým. Kapela Chaozz vznikla před 25 lety, a i když dosahovala fenomenálních úspěchů, cesty jejích členů se postupem času rozešly různými směry.

Jejich začátek působení je spojen s nástupem devadesátých let a rokem 1993. Tehdy se partička hudebníků složená z Rustyho, Basse a DJ Skuply jmenovala ještě UNIT. Kapela se však rozpadla, ale dala vzniknout zcela novému projektu u jehož základů stojí uznávaný rapper Adam Svatoš (41) alias Deph (dnes si říká Kato, pozn. red.), Fugaz, DJ Smog, Rychlík a právě dvojice z UNITU – Bass a Rusty. A tak v roce 1995 vznikla skupina, kterou všichni znají jako Chaozz.

O tři roky později spatřilo světlo světa jejich album s názvem »… a nastal chaos«, na kterém se objevil megahit Policijééé, jehož text zněl v hlavě snad každému neustále dokola, taky song Planeta opic a další. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a také díky tomu, že se klipy dostaly i do velmi oblíbené hitparády Eso, kterou tehdy moderovala legendární Tereza Pergnerová (46), se sen o slávě hip hopové skupiny v záplavě popových písní a interpretů, stal skutečností.

Popularita kapely dosáhla obrovských met a vyšlo hned několik dalších desek. Zazářili také s cover verzí hitu americké dívčí kapely TLC Waterfalls, kterou pojmenovali českým překladem – Vodopády. Od roku 2002 měli šestnáct let pauzu.

V roce 2018 se představili na obrovském koncertu ve Fóru Karlín, který se konal 31. května. Na něm zazněla i nová skladba Průvan, jejíž autorem je Kato (dříve zvaný Deph). Dnes už kapela Chaozz jako taková neexistuje a její bývalí členové Adam Svatoš alias Kato a Dj Skupla vytvořili uskupení Prago Union, které v roce 2005 vydalo svůj první vinyl singl Gold Chain Mew-Zick II / Verbální atentát. Dnes s Katem vystupuje DJ Ramel.

"Skupina Chaozz představila první komerční hip hop v Čechách a my všichni, kdo jsme ho poslouchali, jezdili na skatu a malovali graffiti, tak jsme Chaozz znali a jejich písně pro nás byly takové »hymny«," řekla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka Dannie Ella, která je považována za královnu českého R&B a soulu.

"Zpětně v tom všichni jedeme a Chaozz nás baví a zasadil základní kameny české hip hopové scény. Vychoval nás a než jsme přešli k undergroundu, jako byli v té době Peneři strýčka Homeboye a další umělci, tak Chaozz byl pro nás určitý vzor. Chaozz byla první rapová hip hopová skupina, která to dotáhla do komerční sféry. Ta hudba byla velmi chytře udělaná a skvělá. Ovlivnila strašně moc lidí a hodně z nich přivedla skupina Chaozz k velké lásce k hip hopu," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dannie Ella, která spolupracovala s úspěšnými umělci napříč českou a slovenskou hudební scénou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.