Před chalupou Jana Hamáčka se objevil nápis v azbuce, řešila ho policie. Promluvil bezpečnostní expert

Chalupa Jana Hamáčka
Chalupa Jana Hamáčka
Foto: ŽivotvČesku.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2021

U chalupy vicepremiéra Jana Hamáčka (42) v Oskořínku na Nymbursku se v noci z pátku na sobotu objevil nápis v azbuce. V překladu je na silnici napsáno slovo Rusko. Podle policie nejde o nic hanlivého a zatím není jasné, zda jde o souvislost s kauzou Vrbětice. "Ministr vnitra pochybil a prokazatelně lhal v té části, jestli chtěl koupit Sputnik V nebo ne. Nevíme, jak to bylo s výměnou za Vrbětice, ale myslím si, že tohle je přes čáru," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Portál Aktu.cz informoval, že nápisy na silnicích jsou v Oskořínku součástí tradice Máje. Na zemi se mají každou třetí květnovou sobotu objevovat vzkazy, které mají s danou osobou něco společného. Nápis v azbuce zadokumentovala policie.

"Mohu potvrdit, že v obci je nápis na silnici, ale nejedná se o nic hanlivého. Věc zaznamenalo obvodní oddělení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Pavel Truxa.

Podle webu Seznam Zprávy měl Jan Hamáček na plánovanou a následně zrušenou cestu do Moskvy jet proto, aby vyměnil utajení údajného ruského podílu na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích za dodávku milionu vakcín Sputnik V. Nelze vyloučit, že nápis před jeho chalupou s kauzou souvisí.

Podle Hamáčka je článek serveru Seznam Zprávy »nesmyslný, vyfabulovaný, neozdrojovaný« a k tomu na dopad na jeho život. "Dopad na moje okolí je devastující. Děti se mně ptají, jestli půjdu do vězení, ptají se, jestli jsem něco provedl. Je to devastující, já to nikomu nepřeju,“ uvedl vicepremiér.

Pro ŽivotvČesku.cz se k nápisům před jeho nemovitostí vyjádřil generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor. "Já si myslím, že to má souvislost s jeho plánovanou cestou do Ruska. Ministr vnitra pochybil a prokazatelně lhal v té části, jestli chtěl koupit Sputnik V, nebo ne. Nevíme, jak to bylo s výměnou za Vrbětice, ale myslím si, že tohle je přes čáru. Někteří lidé by měli zklidnit hormon a neměli by věc eskalovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podle bezpečnostního experta mají podobné skutky velký vliv na blízké Jana Hamáčka, kteří na ničem vinu nenesou. "V normální demokratické zemi by Hamáček už nebyl ministrem vnitra a odstoupil by, nikoliv proto, že neumí lhát, ale protože lže. Politika je hnusárna, ale neměli bychom do toho tahat soukromí. Měli bychom si uvědomit, že ti lidé mají rodiny, děti a ty nemohou za to, že jejich manžel a otec je takový, jaký je. Tohle už je podle mě přes čáru a neměli bychom to hrotit," doplnil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.