Předpověď počasí, které z epidemického pohledu nahání hrůzu. Dagmar Honsová v novém týdnu čeká sněžení a studenou frontu

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

Začátek víkendu předposledního listopadového týdne počasí překvapilo příjemnými teplotami. V novém týdnu se přes Českou republiku přežene ale studená fronta, která nabídne pocit přicházející zimy. V úterý klesnou ranní teploty skutečně nízko. "Budou se pohybovat mezi 0 až -4 °C. Nejvyšší teploty pak vystoupí na 2 až 6 °C," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz. Charakter počasí znepokojuje epidemiology. O jeho vlivu na šíření koronavirové infekce promluvil biolog z Přírodovědecké fakulty UK.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zatím neeviduje žádnou výstrahu a podle oficiálních statistik se interval průměrných teplot pro období od 15. listopadu do 12. prosince v letech 1991 až 2020 drží v rozmezí od 1,1 do 3,7 °C. Nadcházející týden bude z pohledu teplot poměrně výrazně chladný a to vlivem studené fronty, která přinese sněhové vločky do nižších poloh. Pro vývoj epidemie, jejíž data odhalují smutné rekordy, je chladnější charakter počasí živnou půdou. Pro ŽivotvČesku.cz o tom níže promluvil biolog Jaroslav Flegr.

"V pondělí bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, postupně od vyšších poloh sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 4 až 8 °C. V úterý bude polojasno, jen přechodně oblačno, ojediněle přeháňky, od 400 m sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 2 až 6 °C. Ve středu bude polojasno. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -1 až -5 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 2 až 6 °C," upřesnila konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Naopak čtvrtek přinese oblačno až zataženo, místy přeháňky, od středních poloh dokonce sněhové. "Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 2 až 6 °C. V pátek bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, od středních poloh sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 2 až -2 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 2 až 6 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Evoluční biolog a vysokoškolský profesor Jaroslav Flegr je přesvědčen, že současné počasí není ideálním pomocníkem v boji s epidemie. Spíše naopak. "V podzimních a zimních měsících nám dochází zásoby vitamínu D a patrně i dalších vitamínů, které určují naši odolnost proti infekci. Míváme i chladem a suchem podrážděné sliznice dýchacích cest, což opět viru usnadňuje vstup do organismu. N vlnu epidemie tak přímo, nebo zprostředkovaně, působí počasí," vysvětlil s tím, že nepříznivým faktem jsou sezónní změny podmínek šíření viru a změna vnímavosti našeho organismu k infekci. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.