Předpověď počasí na další týden. Ve videu meteoroložka přiblížila, jaké extrémy může přinést únor

Autor: Dagmar Honsová | Počasí
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2023

Držte si klobouky. Tak by se dal shrnout hned počátek příštího týdne, kdy se vítr pořádně předvede. "V nárazech bude jeho síla o rychlosti 50 až 70 km/h, v pondělí v Krušných horách a v Krkonoších ještě silnější. V kombinaci se sněžením se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Teploty ale půjdou v nižších polohách mírně nahoru – v nížinách bude sníh přecházet do srážek smíšených nebo dešťových. Na horách ale v příštím týdnu napadne až kolem 30 centimetrů nového sněhu," uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V pondělí lze očekávat oblačno až zataženo, na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Ojediněle srážky mrznoucí. Noční teploty -2 až -6 °C, ojediněle -8 °C. Denní teploty 0 až 5 °C. Větrno.

V úterý si počasí nachystá oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 1 až -3 °C. Denní teploty 0 až 5 °C. Větrno.

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.

Ve čtvrtek je možné počítat s tím, že bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.

V pátek bude oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v nížinách i déšť se sněhem nebo déšť. Noční teploty 2 až -2 °C. Denní teploty 1 až 5 °C. Větrno.

Jaké extrémy počasí může přinést únor?

Nejvyšší teplota: 27. února 1944 bylo v Českém Krumlově 22 °C. Ale únorová »dvacítka« padla i nedávno, a to 23. února 2021 ve Vyšším Brodě.

Nejnižší teplota: 11. února 1929 byla naměřena doposud nejnižší teplota na našem území, a to -42,2 °C v Litvínovicích u Českých Budějovic. Únor 1929 byl nejchladnější únor s průměrnou teplotou -13,2 °C.

Nejteplejší únor byl nedávno - v pražském Klementinu 2020, kdy byla průměrná teplota vzduchu 6,9 °C.

Pro únor jsou typické velké skoky teplot i velké denní amplitudy – tedy rozdíl minimálních a maximálních teplot, například 21. února 2012 byla denní amplituda v místě Kvilda-Perla 32,8 °C.

Výška sněhu: 29. února 1952 ležela největší výška sněhu na Lysé hoře, a to 293 centimetrů sněhu.

"V únoru na nás většinou plně dolehne nedostatek denního světla a slunečních paprsků. A to i přes to, že po únorových »Hromnicích« se začínají bílé dny opět prodlužovat. Na »Hromnice« se v porovnání se zimním slunovratem den prodlouží na jihu našeho území o 1 hod a 16 min, na severu o 1 hod a 24 min," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.