Předseda Vít Rakušan vyjmenoval vládní opatření, která považuje za nesmysly

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2021

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí. Podle předsedy STAN Víta Rakušana (42) panují mezi opatřeními ta nelogická. "Především nesmysly typu povinnosti respirátoru v prázdných ulicích, nemožnosti pořádat farmářské trhy nebo cesty na vlastní chalupu," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz politik, u kterých opatřeních postrádá logiku.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Po nynějším prodloužení potrvá nejméně 189 dnů. Loni na jaře trval stav nouze kvůli koronavirové krizi 66 dnů.

"Podporuji princip postupného uvolňování ve vlnách, ale konkrétní hranice a čísla pro ukončení opatření bych raději nechal na epidemiolozích. Nejdůležitější jsou rozum, rozvaha, rozhodnost. To vše českému řízení epidemie chybí. Každopádně jsou opatření, jejichž zrušení požadujete po vládě ihned. Především nesmysly typu povinnosti respirátoru v prázdných ulicích, nemožnosti pořádat farmářské trhy nebo cesty na vlastní chalupu. Za klíčový pak považuji co nejrychlejší návrat děti do škol, který by měl odrážet lokální stav epidemie. Ředitele a zřizovatelé škol musí dostat mnohem vyšší pole působnosti i jasný manuál ministerstva, aby mohli za daných podmínek školy otevřít. Jsem přesvědčen, že pokud poskytneme školám prostor pro individuální rozhodnutí a nastavení výuky, nebudou žáci ohrožením stávajícího trendu epidemie. To ostatně potvrzuje i studie, kterou si nechal zpracovat Středočeský kraj po své vlastní ose, protože stát neměl v posledních měsících sebemenší ambici řešit problém s uzavřenými školami," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan, že na prvním místě je skutečně návrat dětí do škol, ale musí být bezpečný.

Do Česka dorazily skoro až letní teploty a lidé vyrazili ven. Hlavně ve velkých městech jsou naplněné parky a s rozestupy či ochranou dýchacích cest si hlavu láme málokdo. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) před takovým chováním důrazně varuje. Bezpečností expert Andor Šándor ale říká, že se to dalo čekat. "Vláda sveřepě trvá na hloupostech a mnozí ministři jsou odtržení od reality," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný doufají, že nynější prodloužení nouzového stavu bude už poslední. Rozvolnění protiepidemických restrikcí si Česko podle ministerského předsedy ještě nemůže dovolit. Podle Blatného by měla současná opatření zůstat beze změn nejméně do konce Velikonoc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu