Přehled, co se od pondělí nově mění. Jde o roušky, cestování, občerstvení a další...

V Česko dochází od 15. června k dalším změnám.
V Česko dochází od 15. června k dalším změnám.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2020

Od pondělí se v Česku mění některá pravidla zavedená kvůli šíření koronaviru, která avizovalo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. I když v mnoha případech je lidé výrazně nepocítí, jde zejména o nošení roušek, pořádání hromadných akcí, prodeje občerstvení v kinech a divadlech či cestování do zahraničí.

Roušky

S dneškem končí v Česku mimo vnitřní prostory a hromadné akce povinnost zakrývat si kvůli nákaze koronaviru ústa a nos. Venku tedy lidé mohou roušky zcela sundat, a to i když se dostanou do bližšího kontaktu s druhou osobou. Stále ale platí nošení roušek v MHD či obchodech.

Občerstvení

Na trzích lidé opět mohou jíst a pít občerstvení, které je určené k přímé konzumaci. Restaurace mohou obnovit švédské stoly.

Sauny a koupaliště

Provozovatelé mohou opět zpřístupnit parní sauny a na koupalištích oblíbené atrakce s vlnami a proudící vodou.

Venkovní akce

Na venkovní hromadné akce, jako jsou třeba sportovní zápasy, může přijít nově až 2500 lidí. V případě ale, že pořadatelé areál rozdělí do sektorů po nejvýše 500 návštěvnících.

U kadeřníka bez odstupu

V holičstvích a kadeřnictvích se nemusí nově dodržovat odstup alespoň dva metry od ostatních pracovníků provozovny a zákazníků.

Cestování

Po Evropě mohou Češi už ode dneška kromě cest ze Slezského vojvodství v Polsku, Portugalska a Švédska nebudou muset při návratu do vlasti dokládat negativní test na koronavirus.

Hranice Česka se do velké míry otevírají i cizincům. Některé státy, jako například Španělsko, ale zatím zachovávají omezení pro vstup na své území pro turisty. Dosud bylo možné cestovat bez omezení pouze mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem a Maďarskem.

Středně rizikové jsou Belgie a Velká Británie, při cestě z těchto zemí do ČR budou muset mít cizinci negativní testy na COVID-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.