Přehled drahoty v Česku: Ekonom ukázal na položky, jejichž rostoucí ceny vhání slzy do očí
Česká republika prochází od loňského roku ekonomickou krizí, která mnohým českým domácnostem dělá pořádné vrásky na čele. V současnosti si totiž mnozí musejí velmi pečlivě vybírat, za co své peníze vydají. Zejména to platí v případě běžných potravin, na kterých se inflace pořádně »vyřádila«. Pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček sestavil přehled produktů, u kterých se ceny zvedly nejvýznamněji.
V současnosti si Češi musejí zvykat na cenovou změnu u řady položek. Nejde jen o potraviny, ale dražší je elektřina, zemní plyn, ale i vodné a stočné. "Zatímco inflace v závěrečných měsících minulého roku byla vylepšována administrativními zásahy, v lednu došlo k jejich ukončení, což vedlo ke skokovému navýšení cen. Navíc někteří obchodníci zvolili strategii prodávat míň s vyšší marží, což se odrazilo v přecenění na začátku roku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček s tím, že z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v lednu 2023 na úroveň 17,5 procenta.
Podle odborníka v ekonomickém odvětví prudký růst cen byl způsoben ukončením úsporného tarifu a přeceňováním na začátku roku. "Někteří obchodníci evidentně zvolili strategii, že toho raději budou prodávat méně při vyšších maržích. To potvrzuje, že inflační tlaky v naší ekonomice jsou stále velice silné. Ještě vyšší inflaci brání silný kurz koruny, který zlevňuje dovoz do České republiky. Tím je tlumena dovážená inflace ze zahraničí, která se týká například ropy, elektřiny a zemního plynu. Lze očekávat, že v následujících měsících začne inflace klesat a v průběhu roku se dostane na jednocifernou úroveň. Stále však bude dosahovat násobků inflačního cíle," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček, který zdůraznil, že k prudkému růstu cen dochází kvůli zrušení úsporného tarifu u elektřiny.
"Místo prosincového poklesu o 21,2 procenta byl tak v lednu vykázán růst o 36,4 procenta," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz a přehledně vyjmenoval, u kterých položek je drahota nejvýraznější.
"Cena vodného se zvýšila o 16,3 procenta a cena stočného dokonce o 30,3 procenta. Rovněž ceny tepla a teplé vody zaznamenaly mohutné zdražení o 44,7 procenta. Zmírnění růstu ceny je evidováno alespoň u zemního plynu, který však meziročně zdražil o 87,0 procenta," poznamenal Štěpán Křeček a dále přešel k potravinám, kterých se zdražování dotklo nejcitelněji.
"Výrazné zdražování se nadále týká základních potravin. Například cena rýže stoupla o 35,1 procenta, cena mouky o 44,2 procenta, cena vepřového masa o 36,8 procenta, cena drůbežího masa o 32,4 procenta, cena mléka o 39,5 procenta, cena vajec o 85,0 procenta a cena cukru o 84,7 procenta. Růst cen potravin se pak pochopitelně odráží i ve zvyšování ceny stravovacích služeb. Ty dražily o 23,8 procenta," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.