Přehled nejbohatších lidí světa: Kraluje opět Bernard Arnault

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Rudolf Šindelář s využitím OpenAI
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 4. 2024

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes opět Bernard Arnault. List majetek majitele podniku prodávajícího luxusní zboží LVMH vyčíslil na 233 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). To je o 22 miliard dolarů více, než kolik měl tento Francouz podle Forbesu loni. Druhým nejbohatším člověkem je stejně jako loni zakladatel automobilky Tesla Elon Musk se 195 miliardami dolarů, následovaný zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem se 194 miliardami dolarů.

Seznam mapuje lidi s majetkem v hodnotě alespoň jedné miliardy dolarů. Letos se do něj stejně jako loni probojovalo i 11 Čechů. Přestože tuzemští podnikatelé dál bohatli, v globální konkurenci jejich pozice povětšinou oslabovala. Nejvýše postaveným zástupcem Česka se třetí rok po sobě stala Renáta Kellnerová, která se znovu jen těsně nevešla do první stovky, když se svými 18 miliardami dolarů skončila na 104. místě. Loni se tato žena, jež společně s dětmi vlastní investiční skupinu PPF a rodinný holding Amala, umístila na 101. příčce.

Forbes letos do žebříčku zařadil 2781 lidí, což je o 141 více než loni. Superbohatí mají také více peněz než kdykoli předtím, jejich celkový majetek dosáhl 14,2 bilionu dolarů - o dva biliony více než před rokem. Nejvíce miliardářů je stále občany Spojených států, Čína zůstává druhá. Ženy tvoří mezi miliardáři 13 procent.

Bohatší než před rokem jsou dvě třetiny miliardářů na planetě. Nikdo si ale nepolepšil tolik jako Mark Zuckerberg, který za jediný rok vydělal 116,2 miliardy dolarů díky tomu, že se téměř ztrojnásobila cena akcií jeho společnosti Meta Platforms. Zuckerberg se vyhoupnul z 16. místa na 4., jeho majetek se odhaduje na 177 miliard dolarů.

První pětku uzavírá Larry Ellison ze společnosti Oracle s odhadovaným majetkem 141 miliard dolarů. Nejbohatším 20 lidem světa tak dominují především Američané z technologických gigantů, tedy kromě Ellisona zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin nebo bývalí šéfové Microsoftu Steve Ballmer a Bill Gates.

Americký Forbes sestavuje seznam nejbohatších lidí planety od roku 1987. Při určování hodnoty jejich bohatství oceňuje různá aktiva, včetně soukromých společností a investic, nemovitostí, privátních letadel, luxusních automobilů, uměleckých děl atd.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.