Přehled počasí na celý týden: Česko sevře silný vítr, náledí a sníh. O víkendu teploty klesnou hluboko do minusu

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2022

Do Česka se vrací zimní charakter počasí. Zatímco v prvních dnech nového týdne hrozí silný vítr a náledí, po čtvrtečním přechodu studené fronty začne znovu sněžit i v nížinách. Obzvláště víkend pak bude velmi chladný. "Ranní teploty budou klesat na -3 až -7 °C, ojediněle při malé oblačnosti až -10 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Nový pracovní týden bude plný nebezpečných meteorologických jevů. Silný vítr, který bude panovat v pondělí, sice v úterý zeslábne, zato ale bude hrozit náledí. Ve čtvrtek se navíc vítr v plné síle vrátí. "Na horách za týden napadne až kolem 40 cm sněhu a v kombinaci s větrem se tam budou tvořit sněhové jazyky nebo i závěje. Studený bude závěr týdne, o víkendu budou ranní teploty klesat až k -10 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Pondělí bude větrným dnem. Vítr začal zesilovat už v neděli odpoledne a může nabrat až rychlosti vichřice. Přestože teploty nebudou přes den klesat pod bod mrazu, právě vítr bude pocitovou teplotu výrazně snižovat. Teplé oblečení tak bude nutností nejen během velmi chladného víkendu, ale i během větrných všedních dnů.

"Nárazy větru se budou v nižších polohách pohybovat mezi 55 až 70 km/h, na horách o rychlosti 90 až 110 km/h. Na horách se budou tvořit sněhové jazyky. Vítr bude slábnout během pondělního večera. Jinak bude převládat zataženo až oblačno, zpočátku dne místy, postupně na většině území srážky, od cca 500 m sněhové, jinak déšť nebo déšť se sněhem. Teploměr ukáže 2 až 6 °C," přiblížila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaké bude pondělí. Popsala pak také, co čekat v následujících dnech.

V úterý se bude počasí přechodně uklidňovat. Zpočátku dne bude až oblačno, na horách ojediněle sněžení. Během dne bude docházet k ubývání oblačnosti až na polojasno. Po ránu pozor na náledí. Ranní teploty budou klesat na 0 až -4 °C. Denní teploty vystoupí na 0 až 4 °C. Také vítr bude slábnout, foukat bude pouze mírný severozápadní o rychlosti do 20 km/h.

Ve středu bude nejméně oblačnosti z pracovního týdne, jasno až polojasno, zejména po ránu a dopoledne místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C. Denní teploty vystoupí na 2 až 6 °C.

Ve čtvrtek nás čeká další přechod studené fronty a zesílení větru, na horách se jeho nárazy budou opět pohybovat o rychlosti až kolem 90 km/h a v kombinaci se sněžením se budou tvořit sněhové jazyky. Zpočátku bude sněžit od středních poloh, během dne se sněhové vločky dostanou i do nížin a tvořit se bude sněhová pokrývka. Ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C. Denní teploty vystoupí na 0 až 4 °C, během odpoledne ochlazování a pocitovou teplotu bude snižovat vítr.

V pátek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, občasné sněhové přeháňky, na horách sněžení. Ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C, při malé oblačnosti na -7 °C. Denní teploty vystoupí na -2 až 2 °C.

V sobotu bude proměnlivá oblačnost, občasné sněhové přeháňky, na horách sněžení. Ranní teploty budou klesat na -3 až -7 °C, ojediněle při malé oblačnosti až -10 °C. Denní teploty vystoupí na -3 až 1 °C.

V neděli bude oblačno až polojasno, občasné sněhové přeháňky. Ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C, ojediněle -9 °C. Denní teploty vystoupí na -1 až 3 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.