Přehled podle ekonoma: Které potraviny a o kolik před Vánocemi extrémně zdražily

Inflace, nákup, obchod - Ilustrační snímek
Inflace, nákup, obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2022

Spotřebitelské ceny meziměsíčně sice klesly o 1,4 procenta, jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, ale stále to neznamená, že by se finančně českým domácnostem ulevilo. Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie, tj. vládního úsporného tarifu a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 procenta. Pro ŽivotvČesku.cz vyjmenoval ekonom Štěpán Křeček, co konkrétně šlo cenově zejména před Vánocemi nahoru - pokud jde o základní potraviny.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu na úroveň 15,1 procenta. Jedná se o výrazný pokles proti předchozímu měsíci, který byl způsoben promítnutím Úsporného tarifu do ceny elektřiny a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie. Podle ekonomického experta Štěpána Křečka jsou ale tyto státní zásahy prováděny na dluh, což může vyvolat nové inflační tlaky v budoucnu.

V současnosti se české domácnosti snaží hledat řadu úsporných řešení, to se promítá i do nákupu potravin. Pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom sdělil, co nejvýrazněji zdražilo.

"Z potravin zdražily základní potraviny jako máslo a tuky, cukr výrazně zdražil, lehce za tím je maso bez ohledu na druh a dále zdražují další položky. Velké nárůsty zaznamenáváme u ovoce a zeleniny, kde je překvapivě dobrá úroda. Takže nárůst cen se odehrává i u produktů, u kterých by se to nečekalo tak významně. Ke zdražení dochází zejména ale z důvodu růstu cen energií a vidíme, že na to lidé reagují, kdy třeba přestávají nakupovat ovoce a zeleninu. Nejviditelněji to je znát u exotického ovoce, kdy ho některé supermarkety přestávají nabízet," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz odborník v ekonomické oblasti.

Z meziročního pohledu došlo k poklesu ceny elektřiny o 38,2 procenta. Podle ekonomického poradce premiéra se však jedná pouze o promítnutí vládních opatření do statistik. Žádná vlna zlevňování obyvatele České republiky nyní nečeká. Ohledně potravin pak Štěpán Křeček vyjmenoval, které meziročně extrémně zdražily.

"K říjnu podle ČSÚ u cukru je zdražení meziročně o 105 procent, maso o 27 procent, nejrychleji z mas zdražilo drůbeží maso o 42 procent a dále oleje a tuky o 50 procent, mléko 38 procent a zajímavá je mouka, kde došlo ke zdražení o 53 procent, samotný chleba 36 procent a vejce 53 procent," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček ohledně meziročního nárůstu cen potravin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.