Přehled pravidel, která musí být dodržena při pondělním rozvolnění zahrádek. Kontroly policie jen na oznámení

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2021

Hospodští a restauratéři se připravují na pondělní možnost otevření zahrádek. Nebudou muset kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Kontroly ze strany policie budou namátkové, spíše na základě oznámení. "Policie nebude proaktivně dělat kontroly, budou probíhat jenom tehdy, pokud nás na místo někdo zavolá," řekla pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Rendlová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Policie České republiky.

Provozovatelé zahrádek budou muset dodržet řadu opatření. Stejně tak hosté.

  • Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku.
  • U stolu budou smět sedět nanejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.
  • Posedět na restauračních zahrádkách budou moci lidé, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili profesionálně provedený PCR test nebo nejdéle před 72 hodinami antigenní test. Platná bude potvrzení zaměstnavatele o podrobení se testu v práci, dále čestné prohlášení, respektive čestné prohlášení zákonného zástupce o podstoupení testu ve škole. Schválený antigenní test určený pro samotestování bude možné provést i na místě.
  • Zodpovědnost nebude na hostinských, zákazníci budou muset mít připravené doklady pro případnou kontrolu.
  • Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi.

Kontroly:

Kontroly hostů o negativním výsledku na covid-19 bude moci provádět policie a hygiena. Policejní prezidium upřesnilo, jak bude policie zasahovat a trestat provinilce za nedodržování vládních nařízení. "Oznámíme to správnímu orgánu. Policie nebude proaktivně dělat kontroly, budou probíhat jenom tehdy, pokud nás na místo někdo zavolá – to v první řadě. Ale kontrola náleží hygienickým stanicím. My budeme na zahrádkách restaurací provádět kontroly pouze na oznámení, nebo jestliže nás bude chtít hygiena mít s sebou. Stejně to bude vždycky tak, že situaci oznámíme správnímu orgánu – kontrolním orgánem, který to bude vždy řešit, je hygiena," uvedla pro ŽivotvČesku.cz vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Policie České republiky Kateřina Rendlová s tím, že policie bude kontrolovat zjevné flagrantní porušení, pokud na něj sama narazí.

"Rozhodně ale nebudeme chodit po zahrádkách a přepočítávat hosty. Není to role policie a ani to nebudeme dělat. Tady se dá předpokládat, že budeme jezdit skutečně na oznámení - jako to bývá v takových případech nejčastější, anebo pokud policie při své činnosti zjistí porušení," dodala vedoucí odboru komunikace Policie ČR Kateřina Rendlová pro ŽivotvČesku.cz.

Loni v květnu po otevření zahrádek měly restaurace o 64 procent tržeb méně, druhá polovina loňského května znamenala zhruba dvě třetiny tržeb běžného měsíce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.