Přehledně, co se od 1. září změní: Platí povinnost roušek v MHD a úřadech, řiďme se pravidlem 3R, vyzval Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2020

Od úterý 1. září se vrací školáci k povinné školní docházce. A bude znovu povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků nebo u říjnových krajských a senátních voleb. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.

Roušky od 1. září zavádíme plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Dobré je se řídit pravidlem 3R - tedy roušky, ruce, rozestupy. Nyní je zásadní, aby lidé nezapomněli, že virus mezi námi je, jen tak nezmizí a nikdo přesně nedokáže určit, jak bude postupovat. Abychom nemuseli zavádět celostátní opatření, musíme být nyní všichni zodpovědní a obezřetní,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hygienici v pátek zařadili Prahu do oranžové barvy podle semaforu, při níž by se měly roušky nosit. Hygienici to ale zatím nenařídili. Stejně tak nezavedli zpřísněná bezpečnostní opatření, jako třeba omezení otevírací doby restaurací a barů. Do zeleného, prvního stupně rizika, nyní patří okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město. V ostatních okresech je podle hygieniků riziko nákazy zanedbatelné.

Mimořádné opatření, které zavádí povinnost ochrany dýchacích cest, se tedy od září nově vztahuje na některé vnitřní prostory staveb a veřejnou dopravu, konkrétně se jedná o:

  • zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení),
  • úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel),
  • veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další),
  • vnitřní hromadné akce nad 100 osob,
  • volební místnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.