Premiér představil řešení, která jsou zčásti sci-fi, tepe vládu Jiří Paroubek. V zásobnících v ČR je už veškerý plyn

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2022

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin (TWh) zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin. Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (69) je pomoc vlády lidem nedostatečná, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Dodávka plynu, kterou zajišťovala společnost ČEZ, skončila oproti plánům o měsíc dříve. "Tím došlo k naplnění úkolu od vlády pořídit do nouzových zásob novou komoditu a zvýšit energetickou bezpečnost ČR," uvedl Švagr.

SSHR skladuje například ropu a ropné produkty nejméně na 90 dní spotřeby. Vláda v červnu schválila nákup další ropy do skladů SSHR. Hrozilo, že zásoby klesnou pod zákonné minimum. SSHR tak nakoupí v otevřeném výběrovém řízení asi 75.000 tun ropy, má připraveno 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,2 miliardy korun.

Nejplnější jsou nyní zásobníky společnosti RWE Gas Storage, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v ČR. Plné jsou na téměř 78 procent, vyplývá z informací na webu Gas Infrastructure Europe. Celkový republikový průměr naplněnosti zásobníků snižuje například zásobník společnosti Moravia Gas Storage v Dambořicích na Hodonínsku, který půlkou vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má zároveň pronajatých 90 procent kapacity, zásobník ale plynem neplní.

KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti Moravia Gas Storage (MGS) na český stát. "Podzemní zásobník plynu Dambořice je součástí kritické energetické infrastruktury země. KKCG vede jednání s vládou s cílem podpořit stát v jeho úsilí o energetickou nezávislost na Rusku," uvedla Komárkova firma. Vláda nyní návrh analyzuje.

"Myslím si, že kdo je soudný, tak pochopil, že současná vláda není schopna ničeho, zejména ne pomoci občanům, protože ti lidé nemají zkušenost, znalosti a představivost, jak lidem pomoci. Na jednu stranu tady je mýtus toho, jak budou snižovat schodky státního rozpočtu, což je nějakým způsobem ovlivňuje. Na druhou stranu chtějí pomáhat lidem, to určitě ano, ale nejsou toho schopni. Premiér Petr Fiala nám představil řešení, která jsou zčásti sci-fi, protože řešení jsou dlouhodobá, ale lidé budou potřebovat pomoc už za 14 dní," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

ČR se podle Fialy musí rychle vypořádat s hrozbou energetické závislosti na Rusku. Kromě plnění zásobníků na zemní plyn chce také navýšit kapacitu plynovodů a ropovodů ze zemí Evropské unie či získat další kapacitu v terminálech pro LNG plyn na moři.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.