Přeočkování zatím nespěchá, říká Rastislav Maďar s tím, jaká skupina lidí by třetí dávku vakcíny měla dostat jako první

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 8. 2021

Ministerstvo zdravotnictví chce do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování. Ministr Adam Vojtěch (34) proto požádal odborníky o vypracování stanoviska. Skutečnost, že se chce šéf rezortu opřít o názor expertů, potvrdil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar (48). "Ministr požádal o odborný názor i MeSES. Zatím přeočkování nespěchá," upřesnil respektovaný odborník.

Podle úterního vyjádření Společnosti Podané ruce zřejmě bude potřeba přeočkovat třetí dávkou seniory. Podle předběžných výsledků analýzy této společnosti má totiž až 60 procent seniorů po půl roce od očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky. V minulosti se mluvilo o tom, že by posilovací dávku mohli dostat také lidé se sníženou imunitou, tedy například lidé po transplantacích či chronicky nemocní. S tím souhlasí i Rastislav Maďar.

"I když hladina protilátek po očkování i po prodělané nemoci časem klesá, imunita proti těžkým formám covid-19 zůstává vysoká. Zahlcování nemocnic ani omezování neakutní péče proto zatím nehrozí. Prioritně by posilující třetí dávku v budoucnu měli dostat jako první starší 60 let věku, kdy už je výkonnost imunity slabší, pacienti s výrazně oslabenou imunitou a s vybranými chronickými nemocemi. Další skupiny populace až případně následně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog.

Senioři byli při očkování proti covidu-19 mezi prioritními skupinami. Mnozí z nich dostali vakcínu už na začátku letošního roku. Dosud bylo v Česku od prosince aplikováno 10,47 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má více než 4,93 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.