Prezident ČLK odhalil čísla, kdy se začnou provádět běžné zákroky. Epidemii musíme sledovat, říká

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2021

Epidemie koronaviru prakticky proměnila nemocnice v České republice v covidové jednotky a lékaři neměli dostatek času ani prostoru na provádění běžných zákroků. Na úlevu tak čeká mnoho lidí, jimž byly odloženy plánované operace například kolenou či pupeční kýly. Návrat do normálního režimu bude pozvolný a bude třeba hlídat a mít pod kontrolou situaci s nemocí covid-19. "Prioritou jsou pacienti, kteří jsou takzvaně poloakutní a půjde to postupně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) a řekl, na jaká čísla bude potřeba se dostat.

Mnoho lidí čeká kvůli pandemii koronaviru na operaci, která uleví jejich zdravotnímu stavu. Zákroky, které bylo možno odložit, odloženy byly a pacienti čekají na nové termíny. Covidová situace se ale pro návrat zdravotnictví do normálního režimu ještě musí výrazně zlepšit.

"Určitě to nebude všude stejně rychle, bude to nemocnice od nemocnice, region od regionu. Prioritou jsou pacienti, kteří jsou takzvaně poloakutní a půjde to postupně. Pokud má někdo dejme tomu kýlu, ale nedělá mu potíže, tak to priorita není," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Po několika náročných měsících budou lékaři potřebovat odpočinek. "Zdravotníci si budou muset vydechnout, vzít si dovolené. Jistě bude snaha něco dohnat během léta, ale k úplně normálnímu stavu, že by zdravotnictví celostátně fungovalo normálně, si netroufám odhadnout, kdy dojde. Epidemii bych totiž museli mít skutečně pod kontrolou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

"Pokud se budeme řídit radami odborníků a opatrně sledovat, co epidemie dělá, hlídat vznik mutací a nespojíme několik rozvolňování dohromady, pro osoby čekající na neakutní zákroky by mohla v červnu či červenci přijít dobrá zpráva. Epidemii by neměli řídit ambiciózní právníci, kteří si chtějí za každou cenu něco dokazovat, to vnímám jako velké nebezpečí," popsal prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz, za jakých okolností by se mohlo zdravotnictví začít vracet k normálu.

Epidemie nemoci covid-19 se nesmí znovu rozjet, ba naopak je potřeba, aby nakažených přibývalo minimum. Na tak nízká čísla, jaká jsou podle Kubka potřebná k návratu nemocnic do běžného režimu, Česko nedosáhlo už více než půl roku. "Přibližně bychom se potřebovali dostat na taková čísla, abychom týdně diagnostikovali celostátně okolo 1000 případů. Ve všední dny bychom se pohybovali okolo 150 osob. Za této situace mohou fungovat hygienické a epidemiologické mechanismy, jako jsou trasování a karanténa rizikových osob. Teď nemáme šanci s ničím jiným než s plošnými opatřeními, protože jsme epidemii nechali moc rozjet," doplnil pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.