Ostrá debata mezi Milanem Kubkem a Jiřím Beranem má dohru. Advokátka žene prezidenta ČLK před disciplinárku

Milan Kubek a Jiří Beran
Milan Kubek a Jiří Beran
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia - foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 1. 2022

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) bude zřejmě čelit disciplinárnímu řízení před vlastní komorou. Podnět k Revizní komisi ČLK podala advokátka a představitelka Iniciativy 21 Vladana Vališová kvůli tomu, jakým způsobem Kubek vedl debatu s epidemiologem a vakcinologem Jiřím Beranem (61). "Pan doktor Kubek je angiologem. Není specialistou v žádném oboru, který má vztah k řízení epidemie covidu," zdůraznila Vladana Vališová pro ŽivotvČesku.cz. Není sama, kdo na Milana Kubka podal stížnost kvůli výrokům v médiích.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek během koronavirové epidemie proslul řadou svých výroků, které jedna část veřejnosti schvaluje, druhá část je ale mnohdy vnímá jako zbytečně alarmující až zastrašující. Šéf ČLK také patří mezi hlasité příznivce vakcín a stojí si za názorem, aby očkování proti covidu-19 bylo v Česku povinné pro všechny osoby starší 18 let.

"Česká lékařská komora už 20. listopadu vyzvala vládu, aby připravila potřebné legislativní kroky, aby se co nejdříve mohlo zavést povinné očkování pro všechny osoby starší 18 let, které nemají žádnou zdravotní kontradikci po očkování. Povinné očkování je cesta, jak dosáhnout potřebnou míru proočkovanosti," vysvětlil v minulosti pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který se také staví proti tomu, aby při posuzování tzv. bezinfekčnosti byly uznávány protilátky.

Prezident České lékařské komory se v minulosti dostal do střetu s některými odborníky, kteří jeho názory zpochybnili. Poslední emotivní debatu Milan Kubek absolvoval s epidemiologem a vakcinologem Jiřím Beranem, který je považován za kritika mnoha opatření, jaká proti epidemii navrhla a prosadila vláda ČR. Zástupci Iniciativy 21 uvedli, že se nehodlají smířit s tím, jakým způsobem Kubek vystupoval při debatě v internetové televizi XTV dne 21. prosince.

Milan Kubek názory Jiřího Berana označil za bludné a nepodložené, epidemiologa také obvinil, že jeho studie o léku Isoprinosine byla »cinknutá«. "Vy si neuvědomujete, jaké zlo vlastně pácháte," zdůraznil v závěru debaty prezident ČLK.

Na diskuzi mezi Beranem a Kubkem poměrně ostře zareagovala Iniciativa 21 a dala podnět k zahájení disciplinárního řízení. Revizní komise ČLK tak povede, pokud podnět nebude odložen, řízení s vlastním prezidentem. Za Iniciativu 21 pro ŽivotvČesku.cz promluvila advokátka Vladana Vališová.

"Pan doktor Kubek je lékařem, takže se i na něj vztahují právní předpisy, které souvisí se členstvím v ČLK. Jedním z požadavků na členy ČLK je, aby se v zájmu stavovské cti a s ohledem na pověst lékařské profese k sobě chovali slušně a korektně, respektovali své kompetence včetně práva na odlišný názor a neznevažovali profesionální dovednosti a znalosti jiných lékařů. Členové ČLK by neměli nevhodně komentovat činnost ostatních lékařů v přítomnosti nelékařů ani by neměli používat ponižujících výrazů o osobách kolegů lékařů. Když se podíváte na pořad Argumenty televize XTV z 21. prosince 2021 a uvidíte, jakým způsobem v něm pan doktor Kubek vystupoval ve vztahu k panu profesoru Beranovi, pravděpodobně dojdete ke stejnému závěru jako já, a to že pan doktor Kubek bohužel své stavovské povinnosti porušil. Pan doktor Kubek ale není jen běžným členem ČLK, je jejím prezidentem. Lidé ho vnímají jako osobu, která zastupuje ČLK, a vlastně všechny lékaře. Pokud se proti chování, které předvedl v pořadu Argumenty, nikdo neohradí, mohlo by se stát novým standardem," vysvětlila advokátka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Milan Kubek je specialistou v oboru, který nemá žádnou přímou souvislost s řízením epidemie.

"Pan doktor Kubek je angiolog, zabývá se diagnostikou a nechirurgickou terapií onemocnění krevních a lymfatických cév. Není specialistou v žádném oboru, který má vztah k řízení epidemie covidu-19. Přesto často vystupuje na veřejnosti a vydává stanoviska právě k otázkám řízení epidemie - jako jediná správná. A s ohledem na jeho postavení to pak vzbuzuje dojem, že každý, kdo má názor odlišný, tomu nerozumí. To je nebezpečné. Odbornou diskusi, ideálně vedenou odborníky v příslušných oborech, zahrnující různé pohledy, potřebujeme," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Vladana Vališová, která také dodala, že lidé si obecně lékařů velmi váží a chovají k nim důvěru a prezidenta ČLK vnímají jako zástupce bohů v bílém plášti, proto když něco řekne jejich prezident, tak je to vnímáno jako názor, kterému není možné se protivit.

Iniciativa 21 a Vladana Vališová nejsou jedinými subjekty, kdo si myslí, že Kubek by měl své názory obhájit před revizní komisí ČLK. Redakci ŽivovtvČesku.cz kontaktoval také podnikatel Dušan Mesarč, který také zaslal podnět proti prezidentovi ČLK. Mimo jiné mu vadí, že když Kubek mluví o očkovaných Češích, tak používá pojem slušní lidé. "Na neočkované je potřeba tlačit, jinak to slušní lidé zase odnesou," řekl šéf lékařů na CNN Prima NEWS na konci října.

"Mudr. Kubek si evidentně uzurpoval roli jakéhosi nadčlověka, někoho, kdo stojí nad námi obyčejnými občany a který nám říká, co je a co není dobře a kdo jsme hloupý a kdo ne, komu náleží důchod a komu ne. Takto se přeci nemůže chovat člověk k člověku, natož lékař k člověku a už vůbec ne prezident České lékařské komory k lidem," uvedl Dušan Mesarč a přidal odkaz na petici, ve které již 3000 tisíc lidí žádá, aby se Kubek omluvil za svou rétoriku.

Portál ŽivotvČesku.cz požádal o vyjádření také prezidenta ČLK Milana Kubka. "Bez komentáře," odepsal prezident České lékařské komory v SMS zprávě do redakce.

Revizní komise ČLK o sobě na svých webových stránkách uvádí, že má 7 až 9 členů, z nichž volí předsedu, který řídí její činnost. Revizní komise komory kontroluje činnost komory, pozastavuje výkon rozhodnutí prezidenta, viceprezidenta a okresního shromáždění, jsou-li v rozporu s právními předpisy nebo organizačním řádem a ostatními předpisy komory. Jak revizní komise funguje a jaké podněty posuzuje, popsal mluvčí ČLK.

"Stížnost má dvě podmínky, musí jít o stížnost na doktora, nikoliv na sestru a zubaře, musí to být stížnost na člena ČLK. Druhou podmínkou je to, aby stížnost byla podána do roka od spáchání skutku. Přijde stížnost a musí ji prověřit pověřený člen revizní komise, který tyto dvě podmínky zhodnotí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí ČLK Michal Sojka a dodal: "Je dobré také připomenout, že disciplinární orgány jsou volené jiným způsobem než představenstvo a prezident, je tu jasná nezávislost na vedení."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.