Prezident lékařské komory Milan Kubek popsal, v čem má britská mutace výhodu než stávající kmen

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2021

Epidemie nemoci covid-19 v Česku stagnuje, nový typ koronaviru se ale nadále šíří i mezi zranitelnými skupinami obyvatel, uvedl dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Varoval před tím, že pokud převáží nakažlivější britská mutace viru, nákaza může rychle růst. To logicky může vést ke kolapsu zdravotního systému. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil šéf lékařské komory Milan Kubek, který upozorňuje, že takzvaná britská mutace viru je z evolučního hlediska oproti stávající formě evolučně ve výhodě.

Šéf zdravotnických statistiků Dušek upozornil na to, že situace v Česku je stále riziková. Do nemocnic kvůli onemocnění covidem stále přichází 400 až 450 lidí denně. Přestože nemocnice čelí značnému náporu pacientů s covidem, oznámil v pátek ministr Blatný zrušení dosud neaktivované polní nemocnice, kterou koncem října postavila armáda v pražských Letňanech. Její udržování považuje ministerstvo při nedostatku zdravotnického personálu za neúčelné.

"Britská mutace, pokud nepřijde ještě nějaká agresivnější forma, tak má evoluční výhodu, že se šíří rychleji oproti stávajícímu kmenu. Vzhledem k vyšší nakažlivosti, tak má větší reprodukční číslo, což by vedlo k exponenciálnímu růstu pozitivních případů. My jsme se v posledních týdnech upnuli na očkování, které je důležité a je to řešení, ale my nesmíme rezignovat na stávající boj s epidemií. Musí se tedy více testovat, musíme využívat antigenní testy, které musíme využívat v pracovních kolektivech opakovaně, nepustit děti a žáky do škol bez opakovaných antigenních testů a poučit se z chyb, které jsme udělali," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, co je v tuto chvíli klíčové v boji s epidemií.

Dále také Kubek upozornil, že kromě očkování a antigenních testů může dalšímu šíření infekce bránit také respirátory, jejichž nošení na rizikových místech ve čtvrtek doporučila lidem vláda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.