Prezident lékařské komory nastínil, jak to bude v létě s rouškami. Popsal místa, kde se budou nosit
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) na svém Twitteru uvedl, že v létě by nemuselo být nutné uplatňovat venku roušky. Ve středu ve Sněmovně přitom uvedl, že pokud lidé »budou zlobit«, bude nutné nosit roušky i v létě. Podle prezidenta České lékařské komory se budou uplatňovat zejména ve vnitřních prostorách. "Letos si nebudeme moct prožít léto tak lehkovážně, jako tomu bylo v loňském roce," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53) s tím, že bez ochrany úst a nosu to nepůjde.
Povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa se v uplynulém roce stala nejen v ČR jedním ze symbolů boje proti nemoci covid-19 a většina lidí nařízení ohledně nošení roušek či respirátorů dodržuje. Někteří ho však odmítají. Argumentují nepříznivými zdravotními důsledky, což lékaři většinou odmítají, nebo prezentují nenošení roušky jako znamení odporu proti vládním nařízením kvůli koronaviru. V současnosti je vývoj epidemie příznivý, ale i přes tento trend to vypadá, že letní měsíce se ponesou ve znamení roušek, které jsou efektivním nástrojem v boji s epidemií.
Chci se s vámi podělit o radostnou zprávu. Od posledního týdne v dubnu do konce června budeme mít navíc 1179000 dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Postupně tak budeme očkovat i přes 100000 dávek denně. Omlouvám🙏se všem za včerejšek-léto by tak mohlo být i bez roušek venku!
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 15, 2021
"Tak já si myslím, že letos si nebudeme moct prožít léto tak lehkovážně, jako tomu bylo v loňském roce. To znamená, že nějaká protiepidemická opatření platná budou. Jsem přesvědčen, že se budou nosit roušky v hromadné dopravě, že se budou uplatňovat ve vnitřních prostorách, tedy že pokud se do té doby otevřou restaurace, tak budou muset být nasazené do doby, než člověk začne s konzumací. Co se osvědčilo v zahraničí, když se lidé třeba u vstupu do restaurace zapisují, aby mohly fungovat jemnější metody jako je trasování. Jsem přesvědčení, že ve venkovních prostorách, tedy na ulicích, v parcích se povinně roušky nosit nebudou," odhadl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek svůj pohled na místa, kde se ochrana nosu a úst bude uplatňovat.
Na počátku epidemie loni v březnu přitom nedostatek nařízených ochranných prostředků zvedl mezi obyvateli ČR vlnu solidarity. Šili doma látkové roušky pro seniory, prodavačky či zdravotníky, vláda kvůli tomu mezi otevřené obchody zařadila i galanterie.
Nařízení o rouškách se mírně uvolnilo po více než dvou měsících, od 25. května je bylo možné odložit při aspoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Zakrytá ústa a nos ale dál byly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června a ve vnitřních prostorech nebo veřejné dopravě, s výjimkou metra, od 1. července.
Částečně se začaly roušky vracet v polovině prázdnin, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od 25. července budou povinné na vnitřních hromadných akcích nad sto lidí v celé ČR. Zakrývání nosu a úst zůstalo v létě v platnosti kvůli vyššímu výskytu nákazy i v některých regionech.
Po prázdninách se roušky v celé zemi vrátily na úřady, do hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení. Znovuzavedení roušek ale provázel zmatek. Ministr Vojtěch původně oznámil, že budou od 1. září povinné i v obchodních centrech, školách mimo třídy, v kadeřnictví a hospodách. To nakonec neplatilo. Nicméně v následujících týdnech a měsících vláda s ohledem na epidemickou situaci opatření postupně zpřísnila.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.