Prezident Miloš Zeman dupnul. Chce konec ministra zdravotnictví Blatného kvůli odmítání vakcíny Sputnik

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Nextfoto.cz

Prezident Miloš Zeman (76) uvedl, že po premiérovi Andreji Babišovi (66) bude požadovat odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (50). Dále i ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Je rozladěn z jejich postoje vůči ruské vakcíně. Netají se i tím, že chce konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Prezident to uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Koronavirová epidemie znamená také pro vládu velký tlak. Především ministerstvu zdravotnictví vzniklo obrovské množství povinností, které musí řešit a čelit situaci, kterou Česká republika v minulosti nezažila.

Post ministra zdravotnictví patří k nejsledovanějším a po odchodu z funkce předchozích dvou - Adama Vojtěcha (34) a Romana Prymuly (57), se snesla kritika ze strany hlavy státu na současného ministra, v pořadí třetího od propuknutí epidemie koronaviru v Česku – lékaře Jana Blatného (50).

O jeho konci ve funkci ministra zdravotnictví se mluví už delší dobu. Mnozí kritizují jeho přístup k epidemické situaci, kdy nechává odpovědnost na občanech a podle některých názorů je nedostatečně průbojný a aktivní. Premiér Andrej Babiš před nedávnem uvedl na tiskové konferenci, že do konce března k žádné výměně nedojde.

"Podle všeho to je dohodnuté. Premiér měl mít s novým nástupcem Jana Blatného ve čtvrtek jednání, pak z něj ale z nějakého důvodu sešlo. Ale ministr zdravotnictví by měl být obeznámen s tím, že byl měl být nahrazen," řekl pro ŽivotvČesku.cz dříve člověk blízký ministru zdravotnictví.

Konání Jana Blatného v době epidemie koronaviru zhodnotil i prezident České republiky Miloš Zeman, který byl vůči němu v mnoha ohledech kritický a považuje ho za nekompetentní osobu ve své funkci.

"Ministru Blatnému nelze vyčítat, že není epidemiolog. Je to dětský lékař se zaměřením na hemofilii. Ministru Blatnému nelze vyčítat ani to, že nemá žádné manažerské zkušenosti. Pouze tomu, kdo mně ho navrhl jako ministra lze vyčítat, že nerespektoval tyto dvě základní překážky výkonu funkce ministra zdravotnictví. Když se loď potápí a kapitán neumí kormidlovat, tak vyhození kapitána zejména v době, kdy tam jsou daleko schopnější námořní důstojníci, je požadavek sebezáchovy. V tomto případě udělal chybu, že navrhl nekompetentního člověka, a přitom nemohu vyloučit, že pokud by tu nebyla epidemie, mohl být Jan Blatný docela dobrý ministr zdravotnictví," vyjádřil se prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Post ministra zdravotnictví České republiky je funkce, ve které se za poslední rok s epide...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.