Prezident Miloš Zeman není schopen pracovních povinností, jeho prognóza je nejistá, říká předseda Senátu Vystrčil

Prezident Miloš Zeman je nemocný
Prezident Miloš Zeman je nemocný
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 10. 2021

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (61) odpověď týkající se zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana (77). Celý obsah odpovědi kvůli dodržování zákona nemocnice nezveřejní, s odborníky ale projednal, co zveřejnit lze a promluvil na tiskové konferenci jen dvě a půl hodiny poté, co briefing svolal kancléř Vratislav Mynář (54). "Dle názoru ÚVN není Miloš Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti," řekl Miloš Vystrčil.

V uplynulém týdnu se konaly už tři tiskové konference, které se týkaly zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. První svolala první dáma Ivana Zemanová, která neřekla nic nového a jen zopakovala, že hlava státu je nemocná. Druhou v pondělí svolal hradní kancléř Vratislav Mynář a lidé se znovu nedozvěděli, zda je prezident schopný vykonávat ústavní funkce. V pondělí svolal briefing ve stejné věci i předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře k situaci ohledně hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana vyvolalo kritiku části zákonodárců. Poukazují na to, že vlastně neřekl nic. K prezidentově zdraví a k prognóze dalšího vývoje se dnes Mynář nevyjádřil s poukazem na to, že tyto informace jsou pouze v dispozici prezidenta a jeho rodinných příslušníků.

Veřejnost vložila naděje do tiskové konference Miloše Vystrčila, která se konala jen dvě a půl hodiny po té, kterou pořádal Mynář. Díky ní se pak konečně dozvěděli důležité informace, zda je prezident schopný vykonávat ústavní funkce a zda toho bude schopný i v následujících týdnech.

"Dle názorů ÚVN není Miloš Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza hodnocena jako krajně nejistá, tím i možnost návratu k výkonu je v nejbližších týdnech hodnocená jako málo pravděpodobná," řekl Miloš Vystrčil na tiskové konferenci.

Stejné stanovisko získal i hradní kancléř. "S názorem ÚVN Praha na zdravotní stav prezidenta republiky byl ve středu brzy dopoledne seznámen Vratislav Mynář, kterému bylo stanovisko předáno v písemné podobě," upřesnil předseda Senátu.

Vratislav Mynář během svého briefingu zkritizoval některé členy Senátu, především pak jeho předsedu Miloše Vystrčila. O něm řekl, že spustil svým dopisem mediální hru, která měla sloužit pouze ke zviditelnění. Podle kancléře jde o pokrytectví a vše směřuje ke snaze zbavit prezidenta výkonu pravomocí. Zdůraznil, že informace o prezidentově zdravotním stavu má v rukou on sám či jeho nejbližší rodina.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.