Při prvním setkání u večeře začal mluvit o mrtvých. Ladislav Špaček popsal témata, o kterých je lepší mlčet
Mnoho lidí si před prvním rande v hlavě přehrává, jak začne konverzaci. Dvaačtyřicetiletý Martin Böhm v seznamovací reality show před Janou Hessovou (55) začal mluvit o tom, že ho živí mrtví, pracuje totiž v pohřebnictví. Janu Hessovou to trochu zaskočilo, ale pak uznala, že i taková práce je potřeba. "Vždy záleží na té dvojici, jaká témata se budou probírat. Pokud je to ale první rande a muž ani žena se navzájem neznají, tak by se měli vystříhat choulostivých témat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na etiketu Ladislav Špaček (72).
V seznamovací televizní show se v restauraci Zdeňka Pohlreicha potkali Martin Böhm z Hájova a Jana Hessová z Plzně. Martin je tichý, často nervózní, a protože se narodil ve znamení Vah, tak rovněž nerozhodný. Partnerka u stolu ho ale nakonec dokáže rozmluvit a dozví se, jak se její protějšek živí.
"V čem podnikáš?" ptala se Jana při večeři. "Ve službách, práce s lidmi," naznačoval opatrně Martin a do dalšího vysvětlování se mu moc nechtělo. "Takže máš třeba nějakou úklidovou službu?" nedala se sympatická Jana. "Spíš pomáhám lidem v té nejtěžší chvíli. Jak to přiblížit… Pracuji v pohřebnictví. Služba lidem. Myslel jsem si, že k tomuto tématu nedojde, ale nakonec je pravda venku. Nevěděl jsem, jak ti to říct," odhalil své podnikání muž, který působil plachým dojmem.
Tato slova nakonec atmosféru uvolnila a padly i úsměvy. Jana Hessová uznala, že pohřebnictví je práce, která je nutná v každé době. O mrtvé a pozůstalé se přeci někdo postarat musí. Odborník na etiketu Ladislav Špaček říká, že zásadní je, aby se pár u stolu shodl, kam debata bude směřovat.
"Vždy záleží na té dvojici, jaká témata se budou probírat. Je tu nějaká nepsaná dohoda, o čem se začnou bavit. Pokud je to ale první rande a muž ani žena se navzájem neznají, tak by se měli držet zažité tradice, že u stolu či při letmém setkání, které nepřineslo ještě hloubku poznání charakterů, bychom se měli vystříhat choulostivých témat. Není dobré mluvit o zdraví, pokud jde například o seznámení a uvažujeme o tom, že bychom s tím člověkem navázali trvalejší vztah, tak náznak zdravotního stavu být může, ale rozebírání nemocí je téma pro kamarády z domova důchodců, kteří si od rána do večera vypráví, co je trápí. Nemělo by se také mluvit o penězích, to je citlivé téma. Když jedna strana začne mluvit o penězích, tak druhá strana neví, co se tím myslí, zda dotyčný peníze potřebuje půjčit, zda je ve finanční tísni, kdo tedy má večeři zaplatit," popsal Ladislav Špaček pro ŽivotvČesku.cz úskalí prvního rande.
"Kvůli citlivosti tématu také není dobré ptát se ženy, kolik měla mužů. To je záležitost, která se říká po svatbě či krátce před ní, ale nepatří to na první rande. Obvykle se neprobírají politická témata, politika lidi rozděluje. Můžeme se shodnout, že poměry jsou hrozné, že zlaté časy, jak to bývalo dříve, ale kdo za to může, to už může být konfliktnější. Není dobré také mluvit o náboženství. Náboženství není totéž co počasí či politika, politické názory můžeme změnit, víru, ve které jsme vyrůstali a ve které nás vychovala naše rodina, změnit nemůžeme, to patří k imanentní neoddělitelné součásti lidské bytosti. Náboženství je ještě hlubší a citlivější téma, než je obecná debata o politice či penězích. U stolu vždy záleží hodně na taktu, empatii a ohleduplnosti obou dvou, oba dva by měli konverzaci vést taktně, aby měli ještě chuť se setkat příště," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Špaček, který působil jako bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla (†75).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.