Příbalový leták k vakcíně proti covidu-19 Pfizer: Lék se jmenuje Comirnaty, tady jsou nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky vakcíny
Nežádoucí účinky vakcíny
Foto: Archiv Pfizer
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

Do České republiky v sobotu ráno dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Půlka přijela do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té pojede část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. V neděli odstartovalo podle plánu samotné očkování. První, kdo dávku dostal, byl premiér Andrej Babiš (66). Redakce ŽivotvČesku.cz získala od společnosti Pfizer příbalový leták, v němž je popsáno vše ohledně vakcíny, tedy i nežádoucí účinky, ze kterých má řada lidí obavy.

Zlomový den v boji s koronavirem - i tak o neděli 27. prosince píšou česká a zahraniční média. V evropských zemích včetně Česka začalo očkování proti covidu-19. Vakcína firem Pfizer a BioNTech je v první fázi určena pro zdravotníky, kteří se starají o pacienty s koronavirem a seniory v rizikové skupině.

Vakcína dělí lidi na dva tábory - jedni, kteří se už těší, až přijdou na řadu a dostanou vakcínu. Druzí, kteří o vakcínu zatím nejeví zájem.

Vakcína není zatím schválena pro věkově mladší 16 let (nebyla na nich testována) a nevhodné je bez významného důvodu vakcínu podávat těhotným ženám.

Lidé se po očkování proti covidu-19 mohou setkat s nežádoucími účinky, stejně tak jako v případě podání jiných léků. U některých lidí i obyčejný lék na bolest hlavy může způsobit řadu nepříjemných pocitů.

Podobně jako u všech ostatních vakcín jde však především o mírné komplikace v podobě zarudnutí místa vpichu, bolest hlavy či únavu, které během několika hodin odezní. Lidé se tak podle odborníků bojí očkování zcela zbytečně. Zvlášť když mnohem větším rizikem je například nadměrné užívání některých léků.

Redakce ŽivotvČesku.cz získala od společnosti Pfizer příbalový leták k vakcíně proti covidu-19, který si můžete v galerii sami prostudovat. Je nutné brát zřetel, že příbalové letáky se vždy píší tak, že z nich přesně nelze odhadnout, co na konkrétního jedince může platit.

Příbalové letáky musí obsahovat přehled všech nežádoucích účinků, bez ohledu na to, jestli se vyskytl u 50 lidí nebo jen u jednoho. Narazit můžeme na několik kategorií účinků, jež se liší počtem postižených osob či četností výskytu. Jaké údaje se pod jednotlivými kategoriemi skrývají?

  • Velmi často – jakmile se jedná o velmi časté nežádoucí účinky, pak mohou obtíže postihovat více jak jednoho pacienta z deseti.
  • Často – do této kategorie patří výskyt nežádoucích účinků u jednoho až deseti pacientů ze 100, kteří jsou tímto lékem léčeni.
  • Vzácně – tady hovoříme o potížích vyskytujících se u 1 pacienta z tisíce až z 10 000, kteří přípravek užívají.
  • V ojedinělých případech – toto označení znamená, že může být nežádoucími účinky postižen méně než 1 pacient z 10 000, u nichž probíhá léčba.

V současnosti je popularita očkování taková, že ministerstvo zdravotnictví si nechalo udělat průzkum, podle kterého se chce nechat očkovat zhruba 40 procent lidí, stejný počet očkování odmítá a 20 procent není rozhodnuto. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.