Přibylo téměř 700 případů covidu. Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, jak se na novou situaci lze dívat

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc od 24. května. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 stoupl na 206, více lidí vyžadovalo nemocniční péči naposledy v první polovině června. V mezitýdenním srovnání je případů zhruba o 200 víc. Podle epidemiologa ale tento nárůst není důvodem k panice. "Zatím stále nejde o exponenciální růst," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57).

Minulý týden v pondělí laboratoře v Česku potvrdily 489 nových případů koronaviru, šlo o téměř stejné číslo, jako v týdnu předchozím. Za 27. září ale přibylo případů už 672 a jde o nejvyšší číslo od května. Reprodukční číslo, udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo na 1,12 z předchozích 1,06. 

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. Zatímco v týdnu na přelomu srpna a září přibylo přes 1700 pozitivních testů, v následujícím asi 2600, poté zhruba 3000 a v tom minulém to bylo téměř 3300 případů. Ani pondělní nárůst ale podle odborníka není důvodem k panice.

"My tady už novou vlnu máme a toto je jen zaznamenaný nárůst. Zatím stále nejde o exponenciální růst, jsou to v podstatě jakési lineární přírůstky. Nemyslím si, že by to mělo vzbuzovat nějaké zvláštní obavy," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Nejrychleji se koronavirová infekce šíří v Praze a Moravskoslezském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá v průměru 52, respektive 51 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Středočeský a Jihočeský kraj s 37 případy za týden v přepočtu na 100.000 lidí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj a Královéhradecký kraj, kde se incidenční číslo drží na deseti. 

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo potvrzeno přes 1,69 milionu případů nemoci, většina lidí se z nákazy vyléčila a 30.454 lidí s covidem-19 zemřelo. Na minulý týden připadá zatím 13 úmrtí, údaje se ale mohou ještě zpětně navýšit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.