Přijde mrazivá zima: V Česku klesnou teploty hluboko pod nulu. Pozor na náledí a omrzliny, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 1. 2021

Česko zažívá konečně pravé zimní počasí. Nadílka sněhu pokryla většinu území Česka a sněžení bude pokračovat i v následujících dnech. V souvislosti s typickými meteorologickými jevy tohoto ročního období a mrazivými teplotami však nastává i nutnost zvýšené opatrnosti. "Teploty můžou klesnout až k -20 °C, při nedostatečném odění hrozí omrzliny," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Svátky a konec roku sice nevypadaly z hlediska počasí příliš zimně, ale Češi se sněhové nadílky a mrazivých teplot přeci jen dočkali na začátku ledna. V následujících dnech a víkendu se rtuť teploměru dostane hluboko pod nulu.

"Sněžení vystřídá mráz. Na sněhové pokrývce bude teplota v ranních minimech až -10 °C, jinak nejčastěji mezi -4 až -8 °C. Nejvyšší odpolední teploty budou zůstávat většinou pod bodem mrazu – zítra a v sobotu -3 až -1 °C, v neděli -4 až 0 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Jakmile se rtuť teploměru drží po celý den pod bodem mrazu, říkáme tomu Ledový den (vyskytuje se často v období od listopadu do března, nejčastěji pak v lednu, pozn. red.). Takže nás čeká vlastně ledový víkend," informovala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka o počasí, které bude trvat až do konce víkendu.

"Nejvíce budou tzv. zmrazky na silnicích, a když se teploty dostanou na bod mrazu, tak můžeme očekávat v ranních a odpoledních hodinách tvorbu náledí. Je třeba dát pozor, bude to klouzat. A pozor také na dostatečné zimní oblečení - hlavně v nočních hodinách se při nedostatečném odění mohou dělat omrzliny. V horských oblastech bude teplota v ranních minimech až -15 °C, možná i -20 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.